Rosyjski monopol przełamany. PGNiG dostarczy gaz do Mołdawii

25 października 2021, 21:40
moldova unsplash
Fot. Unsplash
Energetyka24
Energetyka24

PGNiG Supply & Trading we współpracy z amerykańsko-ukraińskim ERU wygrały przetarg na sprzedaż gazu ziemnego do Mołdawii. Będzie to pierwsza w historii dostawa nierosyjskiego gazu do tego kraju.

Mołdawski parlament zarządził w ubiegłym tygodniu stan wyjątkowy w branży energetycznej w związku z kryzysem gazowym, gdy rządowe negocjacje w sprawie długoterminowego kontraktu gazowego z tradycyjnym dostawcą - Rosją - utknęły w martwym punkcie.

"Kontrakt został podpisany na próbny zakup jednego miliona metrów sześciennych gazu ziemnego pomiędzy państwową firmą Energocom i polską firmą PGNiG. Jest to pierwsza dostawa w historii Mołdawii z alternatywnych źródeł" - napisał mołdawski rząd w oświadczeniu.

"Przeprowadzany został próbny zakup w celu zbadania możliwości importu gazu z alternatywnych źródeł oraz zbilansowania niskiego ciśnienia w systemie dostaw gazu ziemnego" - dodano.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało w poniedziałek wieczorem, że PGNiG Supply & Trading (spółka zależna PGNiG) we współpracy z Grupą ERU dostarczą Mołdawii we wtorek 26 października milion metrów sześciennych gazu ziemnego. To wynik przetargu na jednorazową dostawę paliwa gazowego ogłoszonego przez państwową firmę Energocom. Przetarg został zorganizowany w trybie pilnym w związku z ograniczeniem dostaw gazu do Mołdawii przez Gazprom.

"Grupa PGNiG jest głęboko przywiązana do zasady solidarności energetycznej, którą postrzegamy jako warunek prawidłowego działania rynku gazu w Unii Europejskiej i krajach sąsiednich. Kierując się tą zasadą, postanowiliśmy wziąć udział w przetargu, którego celem było pilne dostarczenie mołdawskiej gospodarce paliwa gazowego w sytuacji problemów z jego dostawami z Rosji" – powiedział cytowany w komunikacie szef PGNiG Paweł Majewski.

Dostawa gazu odbędzie się przez punkt odbioru na granicy mołdawsko-ukraińskiej. Przy realizacji kontraktu PST będzie współpracowało z Grupą ERU, która jest czołowym partnerem PGNiG na Ukrainie.
Kontrakt na dostawy gazu od rosyjskiego Gazpromu wygasł pod koniec września i do tej pory nie udało się ustalić ceny na surowiec i innych punktów nowego kontraktu. Braki gazu zmusiły Mołdawię do ogłoszenia stanu wyjątkowego; Rosja zgodziła się przedłużyć dotychczasową umowę o miesiąc - na październik.

Gazprom poinformował, że zawiesza dostawy gazu do Mołdawii, jeśli nie otrzyma zapłaty za wcześniejszy eksport do tego kraju.

Wicepremier Mołdawii Andrei Spinu powiedział w poniedziałek na briefingu, że Kiszyniów w dalszych rozmowach z Moskwą o dostawach gazu, które mają być wznowione w tym tygodniu, poprosi o surowiec w "uczciwej" cenie.

W październiku Mołdawia otrzymywała od rosyjskiego koncernu gaz w cenie 790 dolarów za 1 tys. metrów sześciennych, podczas gdy we wrześniu cena wynosiła 550 USD. 

Reklama
Reklama

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 42
Gos
czwartek, 28 października 2021, 09:31

Po ile ten gaz ?

szar
wtorek, 26 października 2021, 23:01

Polska dostarczy tyle gazu mołdawii, ze starczy go do napełnienia zapalniczek powiedział by minister gospodarki mołdawii. Ciekawe po ile ten gaz i kiedy zapłata.

Niuniu
wtorek, 26 października 2021, 22:42

Lelo - w Naddniestrze jest jedna z największych Mołdawskich elektrowni. Produkuje prąd właśnie ze spalania gazu. ten prąd Mołdawia eksportuje na południową Ukrainę i do Rumunii a resztę sama zużywa. Ze sprzedazy tego prądu dochody trafiają oczywiście do kieszeni jakiegoś oligarchy ale i do budżetu Mołdawii tak więc nie cały gaz zużywany w Naddniestrzu zużywają rosyjscy żołnierze. Naddniestrze jest częścią Mołdawi i nikt tego nie kwestionuje. Nawet Rząd Mołdawii. Tak więc ponosi za te tereny odpowiedzialność - także finansową.

Donald Tusk
środa, 27 października 2021, 17:54

Mołdawia nie panuje nad Naddniestrzem, więc obciążanie jej rachunkami za gaz z tego rejonu ma tyle sensu co wysyłanie rachunków za gaz na Krymie do Kijowa, czego zresztą Mały Pułkownik próbował, ale dostał po mordzie i przestał.

ciekawy
środa, 27 października 2021, 14:52

Skoro nikt nie kwestionuje tego że Naddniestrze jest częścią Mołdawii to wynoście się stamtąd towarzysze.

a
środa, 27 października 2021, 22:34

Skoro Mołdawia nie płaci swoim obywatelom to się zrzekła Naddniestrza

Niuniu
wtorek, 26 października 2021, 16:26

Polska dostarczy Mołdawi 1 milin m3 gazu. Gazu rosyjskiego z systemu przesyłowego przez Ukrainę. To ma być test możliwości technicznych i operacyjnych. Pytanie na które nie odpowiad artykuł to jaka ma być cena tego gazu? Podobno Polska i cała UE to bardzo transparentny rynek. Tak wczoraj pisała na def24 Pani Zuzanna (analityczka). Bardzo proszę w ramach teh transparentności o podanie tej ceny. Osobiście szacuje wartość dostawy na ok 1 milin dolarów. Ten kntrakt na dostawę tego 1 mln gazu to poniżej 1% rocznego zapotrzebowania na gaz Mołdawi - do skruszenia ruskiego monopolu jeszcze trochę brakuje. Zresztą co to za niszczenie monopolu skoro zastąpimy rosyjski gaz - gazem z Rosji? Do tego tak na prawdę i wtedy i teraz gaz sprzeda Gazprom tylko odbiorca finalny kupi go od pośrednika. No ale zapotrzebowanie propagandowe zostanie zrealizowane a mołdawski Rząd będzie mógł powiedzieć mołdawianom, że gaz dostaną z przyjaznej UE - Polski. I to tani bo tylko za 1 milin dolarów. Niezła bajeczka.

Victor
wtorek, 26 października 2021, 16:24

Czy autor artykułu może napisać ile wynosiły długi Mołdawii za gaz wobec Rosji? I czy za dostarczony gaz dostaniemy zapłatę przed wysyłką? Sytuacja budżetowa Mołdawii zawsze była tragiczna m.in. z powodu konfliktu w Naddniestrzu.

LeLo
wtorek, 26 października 2021, 19:46

Faktycznie tego długu nie ma, gdyż chodzi o gaz zużyty na okupowanych przez rosyjską 14 armię terenach Mołdawii, czyli w tzw. Naddniestrzu.

sobota, 30 października 2021, 23:28

A skąd taka wiedza? Dług Mołdowy ponad 700 mln. dolarów. Naddniestrze tyle gazu nie zużyło i Mołdowa nigdy nie dostarczała tam gaz za free! Jak nie zna się na faktach, to lepiej przemilczać.

Tweets Energetyka24