Rosja chce powołania "gazowego OPEC"

6 lipca 2020, 12:51
18870249516_2e06d6ca7d_c
Fot. Dmitry Djouce / Flickr

Rosja dąży do powołania gazowego odpowiednika OPEC - informują „Wiedomosti”. Zdaniem Moskwy takie działania są konieczne w celu znormalizowania sytuacji na rynkach surowcowych.

Rosyjska gazeta wskazuje, że głównymi orędownikami pomysłu są minister energii Aleksander Nowak oraz jego zastępca Anatolij Janowski. 

Jedną z rozważanych opcji jest transformacja istniejącej już organizacji - Forum Państw Eksportujących Gaz (GEFC). Na jej czele stoi obecnie Rosjanin Jurij Sentjurin. W ramach nowych uprawnień GEFC byłby uprawniony do określania wspólnej polityki w zakresie wydobycia i sprzedaży.

Temat gazowego OPEC powraca w debacie publicznej od dłuższego czasu. Tym razem został wywołany przez pandemię koronawirusa, ciepłą zimę oraz wojnę naftową, które doprowadziły do bezprecedensowych obniżek cen surowców energetycznych.

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową została założona w roku 1960 i od tego czasu odgrywa istotną rolę na globalnym rynku - regulując m.in. wielkość wydobycia. W ciągu ostatnich pięciu lat formuła jej funkcjonowania została poszerzona m.in. o Rosję (OPEC+), co zaskutkowało globalnymi porozumieniami w zakresie redukcji wolumenów produkcyjnych. Pomogły one ustabilizować notowania „czarnego złota”.

KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Niuniu
poniedziałek, 6 lipca 2020, 21:18

„Wiedomosti” - źródłem wiarygodnych informacji def24 - świat staje na głowie.

wtorek, 7 lipca 2020, 11:40

Kto jak kto ale ty powinieneś byś przeszczęśliwy ;)

czytelnik D24
poniedziałek, 6 lipca 2020, 18:28

Każdy kto zostanie członkiem będzie mógł sprzedawać tyle gazu na ile się zgodzi Rosja. Przekładając to na ceny "wszyscy mają sprzedawać drożej niż my Rosjanie". Takie twory może wymyślać tylko ktoś kto nie wytrzymuje konkurencji cenowej na wolnym rynku.

FR technologiczne imperium
poniedziałek, 6 lipca 2020, 15:19

Chcieć to sobie mogą, nie radzą sobie z rynkami na których nie mają monopolu to szukają jakiś układzików do sztucznego zawyżenia cen gazu.

Tweets Energetyka24