Prezes UOKiK może nałożyć 50 mln euro kary na Gazprom. Chodzi o Nord Stream 2

3 czerwca 2020, 09:24
pilne
Fot. Energetyka24.com
Energetyka24
Energetyka24

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciw Gazpromowi za brak współpracy podczas prowadzonego dochodzenia antymonopolowego. Gazpromowi za brak udzielenia informacji grozi kara w wysokości do 50 mln EUR, niezależna względem konsekwencji wynikających z postępowania o dokonanie koncentracji bez zgody Prezesa UOKiK.

Sprawa Gazpromu dotyczy postępowania w sprawie  budowy gazociągu Nord Stream 2. W 2018 r. UOKiK postawił sześciu spółkom zarzuty finansowania budowy gazociągu bez wymaganej prawnie zgody. Są to przedsiębiorstwa należące do międzynarodowych grup: Gazprom z Rosji, Engie Energy ze Szwajcarii oraz cztery pochodzące z Holandii: Uniper, OMV, Shell oraz Wintershall.

Na początku 2020 r. prezes Urzędu zwrócił się do Gazpromu o przekazanie dokumentów istotnych dla sprawy. Chodziło o kontrakty zawarte przez spółkę zależną Gazpromu z pozostałymi firmami finansującymi budowę Nord Stream 2. Były to przede wszystkim umowy przesyłu, dystrybucji, sprzedaży, dostaw i magazynowania paliw gazowych. Pomimo ciążącego na nim obowiązku współpracy z Urzędem przedsiębiorca nie przekazał tych informacji.

Postępowanie antymonopolowe ws. Nord Stream 2. Fot.: UOKiK

"Przepisy są jasne i takie same dla wszystkich, jednak Gazprom kilkukrotnie odmówił przekazania dokumentów istotnych dla prowadzonego przez nas dochodzenia. Rosyjski potentat gazowy nie może działać ponad prawem, dlatego wszcząłem przeciwko Gazpromowi postępowanie w sprawie nałożenia kary za nieudzielenie informacji podczas prowadzonego postępowania. Zgodnie z prawem spółce grozi sankcja finansowa do wysokości 50 mln euro" - wyjaśnia Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Jeśli transakcja ma wpływ na krajowy rynek lub grupa kapitałowa osiąga na nim odpowiedni obrót – nawet zagraniczny przedsiębiorca ma obowiązek zgłosić transakcję do krajowego urzędu antymonopolowego i odpowiedzieć na jego wezwania. Podstawą tychże obowiązków są przepisy europejskie, na których opiera się polska ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów. 

Kara dla Engie Energy w 2019 r.

Gazprom to kolejna firma, która nie współpracowała z UOKiK w toku postępowania w sprawie bezprawnego utworzenia spółki finansującej Nord Stream 2. W ubiegłym roku nałożono 172 mln zł kary na spółkę Engie Energy, która nie przekazała Urzędowi informacji o paliwach gazowych, m.in. umów przesyłu, dystrybucji, sprzedaży, dostaw czy magazynowania.

"Szczególnie naganne jest, że wielkie, międzynarodowe koncerny nie stosują się do obowiązujących przepisów prawa. Jeżeli brak współpracy miał spowolnić działania UOKiK, to mogę powiedzieć, że przedsiębiorcy nie osiągnęli swojego celu. Mamy już odpowiedni materiał dowodowy i zbliżamy się do końca dochodzenia w sprawie koncentracji bez uzyskania zgody" – mówi Prezes Urzędu Tomasz Chróstny.

Sprawa Nord Stream 2 w UOKiK – historia dochodzenia antymonopolowego

W 2015 r. do UOKiK wpłynął wniosek sześciu spółek o zgodę na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy odpowiedzialnego za budowę i eksploatację gazociągu Nord Stream 2. W 2016 r. Urząd wydał zastrzeżenia do koncentracji, w których uznał, że planowana transakcja mogłaby doprowadzić do ograniczenia konkurencji i przedstawił zastrzeżenia. Przedsiębiorcy wycofali wniosek, co w praktyce oznaczało zakaz połączenia. Tymczasem niedługo potem w mediach pojawiły się informacje, że niedoszli uczestnicy transakcji podpisali umowę na finansowanie gazociągu. W związku z tym wszczęto postępowanie przeciw Gazpromowi i jego pięciu kontrahentom o dokonanie transakcji bez zgody UOKiK.

Za naruszenie zakazu dokonania koncentracji bez uzyskania zgody Prezesa UOKiK grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy. Ponadto, jeżeli koncentracja została dokonana, a przywrócenie konkurencji na rynku nie jest możliwe, Prezes Urzędu może nakazać zbycie całości lub części majątku przedsiębiorcy, udziałów lub akcji zapewniających kontrolę nad przedsiębiorcą, a także rozwiązanie spółki, nad którą przedsiębiorcy sprawują wspólną kontrolę.

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
mixgit
czwartek, 4 czerwca 2020, 03:40

Super a do tego ponad 6mld dolarów Gazprom ma wrócić Polsce za gaz tylko trzeba dopilnować

rob ercik
środa, 3 czerwca 2020, 12:40

Może uda się też wyegzekwować podatki od Amazona Facebooka Google ... może

Kiks
czwartek, 4 czerwca 2020, 10:00

Co to ma wspólnego z tematem? Zabolało? A majątek Gazpromu jest znacznie łatwiej zająć.

hero
czwartek, 4 czerwca 2020, 03:41

Oby też ściągli te należności

czwartek, 4 czerwca 2020, 01:16

Najpierw od Gazpromu.

Pan Ferdek
środa, 3 czerwca 2020, 11:54

Ale odlot. Niech pan Chróstny nałoży na Gazprom 500 mln euro albo jeszcze lepiej 5 mld. Efekt będzie taki sam a zabawa przedniejsza. A czy Engie panie prezesie zapłaciło już całe te 172 mln. złotych i pokajało się dostarczając wszystkie żądane dokumenty (łącznie z drzewami genealogicznymi wszystkich dyrektorów i wicedyrektorów w celu zbadania ich ew. rodzinnych powiązań z Rosją) czy też nie zapłaciło nawet złotówki?

SputnikPrawdęCiPowie
środa, 3 czerwca 2020, 17:35

Kara za brak współpracy z UOKiK. Co w tym dziwnego? Mogą nałożyć karę to nakładają. A jeśli Gazprom nie zapłaci, to spodziewasz się, że UOKiK nie skorzysta z zajęcia majątku Gazpromu który jest chociażby w Polsce?

Pan Ferdek
środa, 3 czerwca 2020, 23:38

"...spodziewasz się, że UOKiK nie skorzysta z zajęcia majątku Gazpromu który jest chociażby w Polsce?" Ale pytanie jest proste a fanbojki tego nie ogarniają: jakie ma faktyczne możliwości miłośniku Sputnika?

Kiks
czwartek, 4 czerwca 2020, 14:42

Ma możliwości. Nie musi go nawet zajmować w Polsce.

GB
czwartek, 4 czerwca 2020, 10:04

Normalne, nałożył karę. Gazprom się od niej pewnie odwoła, sprawa trafi do sądu. Będzie proces pewnie w wielu instancjach i być może przed sądami europejskimi. A po ewentualnej wygranej UOKiK egzekucja w Polsce i na terenie UE. A póki co jest gdzie egzekwować z Gazprom (no chyba że zbankrutuje).

Pan Ferdek
czwartek, 4 czerwca 2020, 16:41

Coś komuś umknęło? Polski urząd nałożył kare na Gazprom? Chyba coś nie "halo"? Pomijam już pozostałe banialuki. Ewentualną karą Gazprom przejmie się tak jak "Engie".

GB
czwartek, 4 czerwca 2020, 19:38

To nałoży. A ścieżkę postępowania opisałem powyżej.

czwartek, 4 czerwca 2020, 01:16

Faktyczne

wed
środa, 3 czerwca 2020, 16:44

To zwykła, standardowa procedura w polskim (i europejskim) prawie ochrony konkurencji, nawet kwota też wprost wynika z przepisów (art 106 ust. 2 ustawy o ochronie konkurencji) - więc żarty o "5 mld" są zupełnie nietrafione.

FR technologiczne imperium
środa, 3 czerwca 2020, 11:27

Spokojnie ro Bercik zapłaci za Gazprom skoro go tak kocha.

Tweets Energetyka24