Paryż zablokował dostawy LNG z USA. Odwet za sankcje na Nord Stream2?

23 października 2020, 14:30
46863609164_d1522557d2_k
Fot. kees torn/ Flickr

Francuski rząd zwrócił się do spółki Engie z prośbą o wstrzymanie podpisania kontraktu na import skroplonego gazu ziemnego z USA - informuje agencja Reutera. Oficjalnie umowa warta miliardy dolarów została zamrożona z powodu obaw o jej wpływ na środowisko, jednak trudno nie łączyć tej decyzji z niedawnym rozszerzeniem amerykańskich sankcji na projekt Nord Stream 2, w który zaangażowana jest francuska firma.

Eksperci Reutersa poszukują przyczyn poczynań Paryża w dwóch grupach. Pierwsza obejmuje nasilającą się presję środowiskową związaną głównie z wydobywaniem gazu łupkowego oraz wpływem spalania "błękitnego paliwa" na poziom emisji metanu. Druga to coraz poważniejsze spory handlowe pomiędzy Europą i Stanamu Zjednoczonymi. Na powyższe nakładają się rownież rozszerzone niedawno amerykańskie sankcje, skierowane przeciwko projektowi Nord Stream 2.

Engie zamierzało podpisać kontrakt z amerykańską spółką NextDecade. Politico podaje, że jego wartość wynosi ok. 7 miliardów dolarów. Umowa nie była jednak zgodna "z francuską wizją" w zakresie troski o środowisko naturalne- twierdzą źródła agencji w tamtejszym ministerstwie gospodarki. Jessica Szymański, rzeczniczka Departamentu Energii stwierdziła natomiast, że "krótkowzroczne i małostkowe byloby opóźnianie projektów LNG dla celow politycznych". Jej zdaniem takie posunięcie "grozi zahamowaniem postępu środowiskowego, jakiego dokonaliśmy dzięki wykorzystaniu amerykańskiego gazu ziemnego".

Analitycy oceniają, że ewentualne zwycięstwo Joe Bidena w wyobrach prezydenckich zwiększyłoby szansę na zawarcie porozumienia Engie z NextDecade, ponieważ zapowiada on nowe, surowe przepisy dotyczące emisji w przemyśle energetycznym.

Służby prasowe Engie poinformowały, że firma postanowila dać sobie więcej czasu na przestudiowanie współpracy: „(...) projekt wymagał bardziej szczegółowego zbadania” - czytamy w oświadczeniu.

Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 29
Stary Grzyb
piątek, 23 października 2020, 23:25

Francuzi Francuzami, ale chciałbym poznać uzasadnienie tych "ocen analityków" stwierdzających, że wybór Bidena, deklarującego zamiar kontynuacji i nasilenia obamowskiej polityki niszczenia amerykańskiego przemysłu energetycznego (a szerzej - niszczenia amerykańskiej gospodarki i USA w ogólności), miałby przyczynić się do zwiększenia prawdopodobieństwa realizacji omawianej w artykule transakcji.

Mario
sobota, 24 października 2020, 14:12

Amerykański przemysł ma do wyboru: albo unowocześnić wydobycie aby towarzyszyła mu mniejsza emisja metanu do atmosfery (co ty nazywasz niszczeniem przez Bidena) i mieć możliwość eksportu do Europy, albo dalej truć i nie mieć dostępu do rynku europejskiego, co ty zapewne nazwiesz wspieraniem przez Trumpa.

Stary Grzyb
niedziela, 25 października 2020, 22:22

Przede wszystkim, każdy gaz ziemny to w ponad 90% metan, więc nie bajdurz o "emisji metanu" akurat w przypadku gazu z USA. Poza tym, amerykański przemysł energetyczny (podobnie jak cała amerykańska gospodarka) rozkwitł pod rządami Trumpa, zaś Biden zamierza zasadniczo wzmóc obamowskie szkodnictwo.

sobota, 24 października 2020, 13:06

Tak Francuski prezydent wspiera walkę z dyktatura a co na to UE gdzie paragraf 7 jakim prawem oni wspierają Moskwę co na to reszta świata blokada totalitarna dla Francji niemiec jak sprawiedliwość i demokracja to dla wszystkich a składki PKB 2% to co Niemców stac na wspomaganie genszera i Putina a na na NTO już nie Trump powinien wygrać i Polacy będą silni a nie Merkel i makron pod trybunal sprawiedliwości dosyć dyktatury zachodniej dla trój morza precz z nie znającymi histori oszolami zachodniej Europy im tylko kasa a kultura i chrześcijaństwo nie precz wara od polski dyktatorzy nie znajacy histori lub popierajacy Putina który daje łapówki żeby zniszczyć kraje ktore odzyskały suwerennosc po ZSRR czy Merkel zna ten skrot napewno nie

HeHe
niedziela, 25 października 2020, 14:04

Co to jest "blokada totalitarna"? Co to lub kto to jest genszer? Co to jest NTO? Dlaczego Polacy będą silni pod trybunałem sprawiedliwości? Historii piszemy przez dwa "i" na końcu słowa. Jakiego skrótu na pewno nie zna Merkel? Czy mógłbyś przetłumaczyć to z tego dziwnego języka na język polski?

Trzezwomyslacy
sobota, 24 października 2020, 21:22

W całej rozciągłości.... popieram :)

ewolucja trwa
sobota, 24 października 2020, 20:58

Brawo. Droma - tyle wyrazów w jednej "wypowiedzi" to następny ewolucyjny przeskok a nawet -wręcz "skok gigantyczny".

rob ercik
piątek, 23 października 2020, 19:19

Tak się właśnie NEGOCJUJE

Fumfel
piątek, 23 października 2020, 21:05

Trudno negocjowac dla kogos kto jest pod podloga

Tweets Energetyka24