Obajtek: Będziemy nadal inwestować w sprzęt, który pomaga walczyć z patologiami na rynku

6 lipca 2020, 14:35
WhatsApp Image 2020-07-06 at 10.36.48

„Orlen nadal będzie inwestował w sprzęt, bo w jego interesie jest ograniczanie patologii, która drenowała nasz kraj, niszczyła naszego gospodarczego czempiona” - mówił Daniel Obajtek podczas przekazania samochodów dla Krajowej Administracji Skarbowej. 

Prezes PKN Orlen zwrócił uwagę, że spółka na różnych płaszczyznach współpracuje z KAS od około trzech lat. Dotyczy to oczywiście również wymiaru materialnego. Po raz trzeci Orlen przekazuje sprzęt - w 2019 było to 15 mobilnych laboratoriów, dziś przekazała kolejne 32 pojazdy oraz wyposażenie do kolejnych dwustu. „Tak, nam jako spółce się to opłaca, firmie Orlen się to opłaca, ale przede wszystkim opłaca się to państwu polskiemu” - mówił Daniel Obajtek.

W dalszej części wystąpienia prezes zwrócił uwagę na to, że takie firmy jak Orlen mogą być swoistym kołem zamachowym dla polskiej gospodarki. Aby podkreślić jak ważna jest walka z szarą strefą Daniel Obajtek przytoczył dane liczbowe: „W 2015 sprzedaż oleju napędowego - 12 mln ton, w 2019 - 17,5 mln ton. Benzyna - 2015 to 3 mln ton, w 2019 ok. 5 mln ton”. Wyraźny wzrost widoczny jest również jeśli chodzi o przychody firmy: 2015 - 88 mld zł, w 2019 - 111 mld zł. 

Prezes Orlenu podkreślił, że powyższe liczby mają swoje wymierne przełożenie na wpływy podatkowe. W 2015 spółka wpłaciła do państwowej kasy 25 mld zł, natomiast w 2019 ponad 32 miliardy złotych. W jego opinii osiągnięcie takich wzrostów było możliwe dzięki wytężonej pracy zarówno na poziomie legislacyjnym, jak i rządowym, czy wreszcie firmowym. 

„Dzięki temu dziś możemy rozwijać się, inwestować, uruchamiamy następną dużą inwestycję, która pochłonie miliard złotych. W tym roku Orlen zainwestuje około 8 mld zł” - kontynuował.

Ambicją firmy, co wyraźnie sygnalizował D.Obajtek, jest bycie już nie tylko polskim, ale i europejskim czempionem. Temu celowi służą zarówno działania stricte inwestycyjne, jak i kolejne akwizycje. „Orlen potrafi sobie radzić nawet w tej trudnej, pandemicznej sytuacji”.

„Orlen nadal będzie inwestował w sprzęt ,bo w jego interesie jest ograniczanie patolofii, która drenowała nasz kraj, niszczyła naszego gospodarczego czempiona” - zakończył prezes Obajtek.

KomentarzeLiczba komentarzy: 1
rob ercik
czwartek, 9 lipca 2020, 03:21

Największa patologią jest monopol państwowych spółek na rynku

Tweets Energetyka24