Nord Stream 2 pod lupą UOKiK. Gazpromowi grozi nawet 213 mln kary

12 lutego 2020, 09:40
Gazprom
Fot. Flickr

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta zwrócił się do rosyjskiego potentata o dokumenty ws. postępowania dotyczącego kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2.

„15 stycznia 2020 r. Gazprom otrzymał powiadomienie od polskiego Urzędu ds. Konkurencji z prośbą o informacje i dokumenty do przeprowadzenia dochodzenia” - napisała w komunikacie spółka. 

W 2018 roku UOKiK wszczął postępowanie antymonopolowe ws. koncentracji przez Gazprom i europejskich pożyczkodawców w realizacji projektu Nord Stream 2. Chodziło o zastrzeżenia ws. założenia spółki joint venture bez wcześniejszej zgody UOKiK. 

Urząd uznał, że umowa może ograniczać konkurencję i wzmocnić pozycję negocjacyjną Gazpromu wobec klientów w Polsce. Gazprom i jego europejscy partnerzy zdecydowali się rozwiązać sprawę powołując spółkę Nord Stream 2 AG, która w 100% należy do rosyjskiego giganta. Europejskie firmy w tym scenariuszu zostały pożyczkodawcami.

Obecnie UOKiK bada, czy to rozwiązanie, zamiast wejścia w spółkę konsorcjów współtworzących Nord Stream 2, nie jest próbą obejścia przepisów.

W listopadzie ubiegłego roku Urząd nałożył karę w wysokości 172 mln zł na francuską Engie, partnera projektu, za nieprzekazanie dokumentów w tej sprawie. Gazpromowi grozi kara wysokości 50 milionów euro, czyli ok. 213 mln zł. 

(Interfax, UOKiK)

KomentarzeLiczba komentarzy: 5
śmiech na sali
środa, 12 lutego 2020, 17:47

Ależ Niechciał może i nałożyć na Gazprom grzywnę w wysokości 500 mln euro (pomijając przepisy mówiące a maksymalnej możliwej karze). Będzie jeszcze zabawniejszy a skutek identyczny.

Szach mat w jednym ruchu.
środa, 12 lutego 2020, 23:39

Przypominam sobie jak śmialiście w kontekście ukrainy! I czym się skończyło!

śmiech na sali
czwartek, 13 lutego 2020, 22:40

Ale złość i frustracja "prawdziwych patriotów" nawet tak wielka i głośna Marku nic tu nie pomoże: ile z tych 182 milionów kary zapłaciło Engie?

Szach mat w jednym ruchu.
piątek, 14 lutego 2020, 12:31

Jeśli ktoś jest tutaj sfrustrowany i bezsilny.Sądząc po języku i sposobie narracji to Ty! Ja się bawię znakomicie . Jedyne co mi towarzyszy czytajac takie kom.wybacz jak twoje. To uśmiech uśmiech politowania. Wybacz ale określenia prawdziwy patriota nie skomentuje. Nadmienię tylko,że wcześniej nazywaliście mnie: amerykańskim trolem,ukraińskim trolem a nawet członkiem m w? Stąd już pewnie wiesz skąd mój uśmiech politowania! Pewnie nawet Ty tą aluzję zrozumiałeś! Mimo wszystko pozdrawiam.

Szach mat w jednym ruchu.
czwartek, 13 lutego 2020, 23:46

Frustracja złość na tym forum ? Pojęcia abstrakcyjne dla mnie . Co najwyżej uśmiech. Uśmiech politowania.Określenie prawdziwi patrioci ? Co autor miał na myśli! Stwierdziłem prosty fakty Saszka. Śmialiscie się z ukrainy i zapłaćiliście kilka mld.eu z odsetkami po wyroku! Ot wszystko! Relanium podobno pomaga.

Reklama
Tweets Energetyka24