Gazowe spółki apelują do KE o uznanie gazu za surowiec przejściowy w procesie transformacji

26 października 2020, 16:24
Komisja Europejska
Fot. Pixabay
Energetyka24
Energetyka24

Szefowie 37 polskich spółek gazowych i 10 branżowych stowarzyszeń zaapelowali do unijnych instytucji o uznanie gazu za ważny surowiec przejściowy w procesie transformacji energetycznej.

Ich zdaniem, gaz będzie pomocny w osiągnięciu neutralności klimatycznej, przy zachowaniu konkurencyjności Europy.

O skierowanym w tej sprawie liście polskiego środowiska gazowniczego m.in. do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen poinformowała w poniedziałkowym komunikacie europosłanka PiS Izabela Kloc, która w Parlamencie Europejskim pracuje m.in. w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii.

"Dekady inwestycji uczyniły gaz i jego infrastrukturę aktywami strategicznymi dla systemu energetycznego Unii Europejskiej zapewniając mu bezpieczeństwo, stabilność i przystępność. Gaz będzie nadal odgrywać kluczową rolę i pomoże sprostać wyzwaniu, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. przy jednoczesnym zachowaniu konkurencyjności Europy" – napisali przedstawiciele polskiej branży gazowniczej.

W ocenie pos. Izabeli Kloc, "polscy europarlamentarzyści, bez względu na ideowe opcje, powinni udzielić tym staraniom mocnego, politycznego poparcia".

"Walcząc o gaz walczymy o niskoemisyjną i tanią energię dla przemysłu i naszych gospodarstw domowych" - oceniła europosłanka. Jej zdaniem, stosowana w UE taksonomia, czyli klasyfikowanie i ocena inwestycji pod kątem ich zgodności z unijną polityką klimatyczną, może prowadzić do wykluczenia finansowania inwestycji nie tylko węglowych, ale także gazowych.

"Dzięki taksonomii Bruksela będzie wiedziała, ile i jakie inwestycje ściąć z listy unijnego dofinansowania. W energetyce oznacza to absolutny priorytet dla odnawialnych źródeł energii kosztem innych surowców, w tym także gazu o węglu już nie wspominając" - napisała parlamentarzystka, wskazując, iż od ostatecznego kształtu unijnych przepisów w tym zakresie będzie zależeć będzie los polskiego sektora gazowego.

"Na świecie ten surowiec ma się całkiem dobrze. W skali globalnej konsumpcja energii z gazu rośnie mniej więcej w takim samym tempie co ze źródeł odnawialnych. Rynek gazu wykorzystuje coraz to nowsze technologie, dotyczące wydobycia i transportu. Dobrym przykładem tego trendu jest Polska. Dzięki gazoportowi w Świnoujściu i dostawom z USA, staliśmy się poważnym graczem na europejskim rynku tego surowca. Naszą pozycję wzmocni uruchomienie gazociągu Baltic Pipe" - napisała europosłanka. Oceniła, że "w naszej sytuacji gaz jest jedynym surowcem, który umożliwi w miarę bezbolesną transformację energetyczną i stopniowe odchodzenie od węgla".

PAP - mini

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Niuniu
wtorek, 27 października 2020, 19:24

Kol. Sceptyk - reakcja spalania gazu ziemnego (czyli głównie metanu CH4) wygląda: CH4 + 2O2CO2 + 2H20. Większościowym źródłem energii w tej reakcji jest proces utleniania wodoru w wyniku czego powstaje woda. Spalanie węgla to z reakcja: C + O2 CO2. Do tego przy spalaniu węgla kamiennego dochodzi emisja pyłów która w przypadku gazu ziemnego jest pomijalna. Ogólnie przy tym samym uzysku energetycznym spalanie węgla uwalnia ok. 60% więcej CO2 niż spalanie gazu ziemnego. Emisje tlenków azotu w obu procesach są porównywalne natomiast emisja tlenków siarki w procesie spalania węgla kamiennego też jest większa. To wiedza nawet nie na poziomie chemii ze szkoły średniej. Emisja metanu do atmosfery z nieczynnych odwiertów to kolejny mit. Odwierty po zakończeniu eksploatacji są wypełniane i szczelnie zamykane. W przeciwieństwie do szybów kopalni węgla które emitują metan aż miło w trakcie eksploatacji i po jej zakończeniu. Przy okazji zgadzając się w pełni z postulatami polskiej branży gazowej zwrócę uwagę na paradoks. Polskie postulaty o których mówi artykuł w pierwszej kolejności przyniosą korzyść światowym eksporterom gazu a więc w przede wszystkim Gazpromowi. I są to argumenty za budową NS2 którego zwalczanie jest jednym z priorytetów polskiej polityki zagranicznej.

Sceptyk
poniedziałek, 26 października 2020, 18:34

Metan z gazowych odwiertow jest b. szkodliwy i w czasie wydobycia i wiele lat po "zamknieciu" studni. Moze pokaza jak sa pro-ekologiczni w porownaniu do wegla jesli chodzi o emisje? Poprosze o dane. Bo ostatnie wyniki pozwalaja byc co najmniej sceptycznym.

Tweets Energetyka24