Arabia Saudyjska dobrowolnie zmniejszy wydobycie o milion baryłek

5 marca 2021, 16:01
124795234_9ca3218523_b
Fot. solvo / Flickr

Z komunikatu OPEC+ wynika, że Arabia Saudyjska zdecydowała z własnej inicjatywy o poważnym zmniejszeniu wydobycia ropy w kwietniu.

„Ministrowie z zadowoleniem przyjmują decyzję Arabii Saudyjskiej o przedłużeniu dobrowolnego ograniczenia wydobycia ropy o 1 mln baryłek dziennie” - czytamy. Sojusz wyraża również uznanie, że to „elastyczne i ostrożne podejście”.

Saudyjski minister energetyki oświadczył z kolei, że KAS nie zamierza „wrzucać” na rynek kolejnego miliona baryłek ropy, ponieważ chce najpierw przyjrzeć się rozwojowi sytuacji.

Reklama
Reklama

Przypomnijmy, że po zakończeniu saudyjsko-rosyjskiej wojny naftowej kraje OPEC+ zdecydowały się na wprowadzenie bezprecedensowych ograniczeń wydobycia. Pierwotnie zostało ono zmniejszone o 9,7 mln b/d, co stanowiło 10% światowej „produkcji” z czasów przed pandemią. Obecnie poziom redukcji wynosi 7,05 mln b/d.

Niespodziewana decyzja o braku luzowania przez kartel i jego sojuszników ograniczeń w dostawach ropy spowodowała, że analitycy Goldman Sachs, JPMorgan i innych instytucji podwyższyli swoje prognozy cen surowca.

Kolejne posiedzenie ministerialnego komitetu monitorującego realizację zobowiązań OPEC+ odbędzie się 31 marca.

KomentarzeLiczba komentarzy: 0
No results found.
Tweets Energetyka24