Reklama

Ropa

Amerykańscy producenci ropy łupkowej zaciskają pasa

  • Z przedstawicielami Luksemburga spotkał się m.in. Chris Lewicki, CEO Planetary Resources, fot. Jean-Christophe Verhaegen / SpaceResporces.lu
    Z przedstawicielami Luksemburga spotkał się m.in. Chris Lewicki, CEO Planetary Resources, fot. Jean-Christophe Verhaegen / SpaceResporces.lu

Amerykańscy producenci ropy z pokładów łupkowych drastycznie ograniczają budżety na 2016 rok. Jest to odpowiedź na potężne spadki cen surowca oraz element przygotowań do długotrwałego spowolnienia.

Największe firmy z branży, takie jak Marathon Oil Company, Devon Energy, czy Continental Resources, poinformowały, że redukcje wydatków na przyszły rok będą miały wymiar dwucyfrowy. Reuters donosi, że wiele koncernów zostało zmuszonych do cięć rzędu 30 - 40% (lub nawet większych), co oznacza, że do ich dyspozycji pozostaną kwoty stanowiące zaledwie ułamek środków, którymi mogły obracać w czasie trwania „łupkowego boomu” - a więc do połowy 2014 roku. Niższe koszty i poprawa efektywności, pozwolą im jednak (w większości) utrzymać produkcję na podobnym poziomie. 

„Spodziewamy się dalszych redukcji wydatków” - powiedział Peter Speer, analityk agencji ratingowej Moody’s.  

W przyszłym roku Devon Energy zamierza wydać na poszukiwanie i wydobycie węglowodorów około 2 - 2,5 miliarda dolarów, co oznacza spadek o 37,5 - 50% w stosunku do br. Zdaniem Reutersa, równie niewesoło wygląda sytuacja w innych koncernach - Continental Resources redukuje swoje inwestycje o 1,8 - 1,9 mld $ (53 - 59%), Marathon o 1 miliard $, natomiast Oasis Petroleum (wydobywający ropę w Dakocie Północnej) o 200 milionów $, które stanowią ponad 36% jego obecnego budżetu. 

Zobacz także: Kurdyjska ropa uderzy w tranzyt rurociągiem Przyjaźń?

Zobacz także: Arabia Saudyjska walczy o europejski rynek ropy

Reklama

Komentarze

    Reklama