Reklama

Portal o energetyce

„Polacy zmniejszają rachunki za ogrzewanie kosztem zdrowia sąsiadów” [RELACJA]

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Świadomość społeczna w kwestii szkodliwości smogu jest coraz większa – taki wniosek można było wysnuć z konferencji „Smog – ciemna strona energii”. Podczas niej, przedstawiciele świata polityki oraz eksperci energetyczni rozmawiali o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą to zjawisko oraz o sposobach na jego zwalczanie.

Dyskusję rozpoczął Pierre Schellekens, zastępca szefa gabinetu komisarza Miguela Arias Cañete. „Warto zauważyć, że tematy ochrony klimatu i poprawy jakości powietrza zmierzają w tym samym kierunku. Działania w sferze klimatu odnoszą pozytywne skutki w stanie jakości powietrza i na odwrót. Oczywiście, są od tego wyjątki. Ale kiedy porusza się kwestię odnawialnych źródeł energii, biomasy, to te dwie sfery się łączą. Klimat jest trendy, powinien być trendy, ale uważam, że sporo się działo w 2017 roku w całej Europie w sektorze zdrowia publicznego i poprawy jakości powietrza. Mowa m.in. o zakazach dla samochodów, o zakazach dla Diesla. Jakość powietrza znowu jest obecna na forum debaty publicznej” – powiedział.

Zdaniem Schellekensa, Europejczycy chcący uwolnić się od problemu smogu „muszą wynaleźć samochód na nowo”. Dodał on, że trzeba przy tym brać pod uwagę wysiłki Chin, gdzie kwestia ta jest sprawą polityczną.

Głos w temacie smogu zabrał też Marcin Popkiewicz, pisarz i ekspert od spraw energetyki i zmian klimatycznych. „Popatrzmy na kraje o podobnym do Polski stopniu zamożności, byłe demoludy. Nie ma tam problemów tego typu. A tam się też pali węglem. Dlaczego jesteśmy krajem, gdzie nie ma norm jakości węgla i nie ma norm jakości pieców? Gdy nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Polski węgiel jest niskiej jakości, bez norm środowiskowych można go sprzedawać. Dlaczego nie było norm jakości pieców? W piecu V klasy nie da się palić mułem węglowym. Smog jest problemem spalania najtańszego paliwa. Zmniejsza się rachunki kosztem zdrowia sąsiadów.” – powiedział.

„My teraz rozwiązujemy problem smogu, ale trzeba też myśleć o bezpieczeństwie energetycznym Polski. Dajmy na to, porzucamy polski węgiel dla rosyjskiego gazu. To nie jest w naszym interesie” – podkreślił.

O smogu widzianym z perspektywy warszawskiego ratusza mówiła Katarzyna Kacpura, zastępca dyrektora Biura Infrastruktury Urzędu Miasta Warszawy. „Polityka klimatyczna i środowiskowa zazębiają się, jedna z drugiej wynika. Jakość powietrza powinna być jak najlepsza, musimy też mieć świadomość, że powinniśmy adaptować się do zmian klimatu.

„Tam, gdzie sieć ciepłownicza nie może dotrzeć, staramy się namówić mieszkańców do zmiany na paliwo gazowe. Uruchomiliśmy też system zielonego wsparcia, który polega na rekompensacie zwyżki kosztów ogrzewania dla mieszkańców o niższym statusie materialnym. Mieszkańcy, którzy korzystają ze środków z pomocy społecznej składają wniosek o objęcie ich tym programem, jest to program rozpisany na rok. Największym problemem są diesle w Warszawie. Powinniśmy walczyć z transportem indywidualnym” – powiedziała.

Swoją opinię przedstawiła też Katarzyna Reiter, dyrektor w Centrum Stosunków Międzynarodowych. „Kluczem do rozmowy o ochronie klimatu i jakości powietrza jest myślenie systemowe. W Polsce na razie koncentruje się to na kwestii jakości pieców i jakości paliw” – stwierdziła.

Zobacz także: Smog to „apolityczny gad, długotrwale sączący swój jad” [RELACJA]

Reklama
Reklama

Komentarze