Gaz
Uzgodniono warunki dostaw rosyjskiej ropy i gazu na Białoruś
Rosja i Białoruś podpisały w czwartek umowę w sprawie dostaw surowców energetycznych. Porozumienie okazało się możliwe po uregulowaniu przez stronę białoruską długu jakim Gazprom obciążył Mińsk z tytułu niedopłaty za rosyjski gaz przesyłany na Białoruś. Uzgodnione warunki współpracy kończą trwający od początku 2016 roku konflikt obu państw.
Porozumienie zostało ogłoszone tuż po oświadczeniu Gazpromu o uregulowaniu opłaty, jaką Białoruś została obłożona przez rosyjski koncern. Chodzi o kwotę 726,2 mln dolarów, którą Mińsk był winny Gazpromowi z tytułu niedopłaty za pobierane od początku 2016 roku błękitnego paliwa z Rosji. Wówczas strona białoruska zakwestionowała cenę naliczaną przez rosyjskiego dostawcę, co stało się przyczyną trwającego aż do kwietnia br. białorusko-rosyjskiego konfliktu.
Zobacz także: Białoruś: nie mamy długu za gaz wobec Rosji
Zobacz także: Rosja: brak porozumienia z Białorusią w sprawie dostaw ropy i gazu
Porozumienie podpisane przez prezesa Gazpromu Aleksieja Millera i wicepremiera Białorusi Uładzimira Siemaszkę przewiduje opłatę za gaz w roku 2017 według dotychczas obowiązującego kontraktu (132 dolary za 1000 m3). W latach 2018-2019 ma obowiązywać natomiast nowa taryfa, której wysokość nie podano do publicznej wiadomości. Zgodnie jednak z komunikatem wydanym przez Gazprom cena będzie formułowana na podstawie stosowanej dotychczas taryfowej ceny gazu dla odbiorców w Jamało-Nienieckim Okręgu Autonomicznym w Rosji. Według słów wicepremiera Rosji Arkadego Dworkowicza cena ta będzie mniejsza niż 130 dolarów za 1000m3. Jednocześnie obie strony zgodziły się odnośnie konieczności stworzenia wspólnego rynku gazowego i elektroenergetycznego nad którym pracę będą trwać w ciągu najbliższych miesięcy.
Zobacz także: W Moskwie trwają białorusko-rosyjskie rozmowy w sprawie dostaw ropy i gazu
Zobacz także: Rosja i Białoruś zakończyły spór w sprawie dostaw ropy i gazu
Rosja i Białoruś porozumiały się także odnośnie dostaw rosyjskiej ropy, która również była przedmiotem sporu pomiędzy krajami. W związku z uchylaniem się przez Mińsk od zapłaty za gaz Moskwa zmniejszyła przesył ropy na Białoruś o 1/4. Zgodnie z wczorajszymi ustaleniami podtrzymano zapisy dotychczas obowiązującej umowy zgodnie z którymi Rosja będzie przesyłać na Białoruś ropę w objętości 24 mln ton rocznie. Umowa będzie obowiązywać do 2024 roku z zastrzeżeniem, że od 2021 r. Federacja Rosyjska będzie mogła zwiększyć objętość dostarczanego surowca.
Wczorajsze uzgodnienia stanowią doprecyzowanie warunków porozumienia osiągniętego przez prezydentów Władimira Putina i Aleksandra Łukaszenkę w Sankt Petersburgu. Obaj przywódcy spotkali się na początku kwietnia i oficjalnie zadeklarowali zakończenie trwającego od roku konfliktu w sprawie dostaw rosyjskiego gazu i ropy na Białoruś.
Zobacz także: Rosyjsko-białoruskie negocjacje gazowe w cieniu zamachu w Petersburgu [KOMENTARZ]