Reklama

Górnictwo

Decyzja Chin znów wstrząśnie rynkiem węglowym? ,,Całkowite wstrzymanie importu"

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Jak poinformowało chińskie ministerstwo handlu, rząd w Pekinie podjął decyzję o wstrzymaniu importu węgla z Korei Północnej w ramach sankcji ONZ nałożonych na reżim Kim Dzong Una.

Węgiel jest najważniejszym towarem eksportowym Korei Płn. i prawie w całości trafiał dotąd do sąsiednich Chin.

 

Chiński resort zaznaczył, że zawieszenie importu węgla jest zgodne z rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2321, przyjętą pod koniec 2016 roku w reakcji na przeprowadzony we wrześniu piąty test nuklearny ze strony Pjongjangu. Rezolucja koncentrowała się zwłaszcza na eksporcie północnokoreańskiego węgla.

Zobacz także: Bolesny kompromis na Donbasie? "W tle energetyczny stan wyjątkowy" [ANALIZA]

Dodatkowo w ramach sankcji zakazano Korei Płn. eksportu miedzi, niklu, srebra i cynku, a także nałożono restrykcje finansowe na północnokoreańskie ambasady i dyplomatów.

 

W ubiegłym roku rząd w Pekinie zapowiedział, że przestanie sprowadzać węgiel od północnokoreańskiego reżimu zgodnie z sankcjami, ale robił wyjątek dla dostaw mających "poprawić sytuację mieszkańców" komunistycznej dyktatury. Oficjalne dane wskazywały, że eksport północnokoreańskiego węgla do Państwa Środka wzrósł w ciągu roku o 12 proc. - przypomina BBC.

 

W 2016 roku Chiny wstrzymały import niektórych metali szlachetnych z Korei Płn. oraz eksport do tego kraju paliwa i innych towarów powiązanych z północnokoreańskim programem zbrojeń.

 

W ubiegłym tygodniu południowokoreańska agencja prasowa Yonhap informowała, że Chiny odmówiły przyjęcia dostawy węgla z Korei Płn. wartego w przeliczeniu 1 mln dolarów.

 

Pjongjang, który regularnie grozi zniszczeniem Korei Płd. i jej sojusznika USA, dokonał w 2016 roku ponad 20 prób rakietowych i dwóch próbnych eksplozji nuklearnych. Pjongjang kontynuuje zbrojenia mimo zakazujących mu tego rezolucji ONZ i międzynarodowych sankcji.

Decyzje Chin dotyczące importu lub produkcji węgla przekładają się bezpośrednio na sytuację na rynku ogólnoświatowym. Państwo Środka- które jest największym konsumentem tego surowca- spowodowało niedawno kilkuprocentowy wzrost cen węgla poprzez ograniczenie produkcji wewnętrznej.

Jakub Wiech/PAP

Reklama
Reklama

Komentarze