Umowy zostały podpisane 30 września 2016 r. z Instytutem Nafty i Gazu – Państwowym Instytutem badawczym, który pełni funkcję Instytucji Wdrażającej działania 7.1 Rozwój inteligentnych systemów magazynowania, przesyłu i dystrybucji energii, oś priorytetowa VII – Poprawa bezpieczeństwa energetycznego.
- Podpisanie pierwszych umów na dofinansowanie budowy gazociągów z nowej perspektwy POIiŚ na lata 2014-2020 to pierwszy krok w realizacji naszych ambitnych planów na najbliższe lata. Do 2020 roku dzięki wykorzystaniu środków unijnych chcemy powiększyć sieć gazociągów wysokiego ciśnienia w Polsce o ok. 776 km. Kolejne nasze inwestycje już wkrótce uzyskają dofinansowanie – mówi Tomasz Stępień, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM.
Gazociąg relacji Lwówek-Odolanów o długości ok. 168 km i średnicy 1000 mm będzie przebiegał przez województwa wielkopolskie i dolnośląskie. Jego realizacja zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski i stanowić będzie istotny element Korytarza Gazowego Północ-Południe. Dzięki realizacji inwestycji możliwe będzie zwiększenie przepustowości systemu przesyłowego, uatrakcyjnienie terenów pod nowe inwestycje oraz wzmocnienie bezpieczeństwa transportu gazu w regionach.
Z kolei budowa gazociągu Czeszów-Wierzchowice (woj. dolnośląskie) o długości ok. 14 km i średnicy 1000 mm. połączy Podziemny Magazyn Gazu Wierzchowice z aglomeracją Dolnego i Górnego Śląska i poprawi niezawodność oraz elastyczność pracy całego systemu przesyłu gazu na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie.
Inwestycje te realizowane są w oparciu o zapisy ustawy z 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu (Dz.U.2014 poz.1501 j.t.z późn.zm.).
Oba gazociągi uzyskały już niezbędne pozwolenia na budowę. Przewidywany termin zakończenia budowy gazociągu Lwówek-Odolanów to IV kwartał 2018 r, zaś Czeszów-Wierzchowice to II kwartał 2017 r.
Zobacz także: Prezes Gaz System dla Energetyka24.com: zbudujemy polski hub. „Zainteresowanie producentów i klientów"