Chodzi o tzw. ekogroszek, czyli gatunek powstający z węgla kamiennego o niskiej zawartości siarki, z wyselekcjonowanych partii urobku, który charakteryzuje się dużą kalorycznością przy stosunkowo małej wilgotności i niewielkiej ilości substancji niepalnych.
O rozpoczęciu przygotowań do realizacji tej wartej ok. 3 mln zł inwestycji poinformował we wtorek prezes Katowickiego Węgla Marek Klusek. Po uruchomieniu nowej linii produkcja paczkowanego węgla ma wzrosnąć o ok. 20 tys. ton rocznie, wobec obecnych ok. 40 tys. ton.
Przedsięwzięcie jest odpowiedzią na rosnący popyt w tym segmencie odbiorców. Przedstawiciele spółki przekonują, że konfekcjonowanie węgla nie tylko ułatwia korzystanie z niego do ogrzewania domów, ale także ogranicza emisję pyłów do środowiska w czasie jego transportu od producentów do odbiorców.
Nowa linia, której uruchomienie zaplanowano na lato przyszłego roku, ma być bardziej wydajna od istniejącej oraz bardziej uniwersalna i elastyczna. Możliwe będzie zapakowanie ok. 200 ton węgla na dobę (obecnie ok. 150 ton), zróżnicowanie wielkości opakowań (10 i 20 kg) oraz paczkowanie węgla także o większych niż obecnie ziarnach (np. gatunku orzech).
Ze statystyk wynika, że na węgiel do ogrzewania domów, w tym tzw. gatunki ekologiczne, popyt nie słabnie. W tym roku nowe linie paczkowania węgla uruchomiły już dwie inne górnicze spółki: Węglokoks Kraj (spółka buduje już kolejną linię) i Polska Grupa Górnicza. Katowicki Węgiel, który jako pierwszy miał linię paczkowania, teraz zamierza rozwinąć ten segment działalności.
Od 12 września paczkowany węgiel wytwarzany przez spółkę Katowicki Węgiel jest sprzedawany także w sklepie internetowym. Firma jako drugi producent węgla, po Polskiej Grupie Górniczej, uruchomiła taki sklep, oferując jednolitą cenę w całym kraju, wraz z kosztami dostarczenia zamówionego paliwa przez firmę kurierską. W ciągu pierwszych dwóch tygodni działania sklepu tą drogą sprzedano niespełna 500 ton węgla. Zamówienia płyną ze wszystkich części Polski, także np. z Wybrzeża.
Za największą zaletę sprzedaży przez internet prezes Klusek uznał możliwość dotarcia z ofertą do odbiorców we wszystkich regionach; nabywcy otrzymują surowiec z gwarancją jakości producenta, a koszt transportu jest zryczałtowany i uwzględniony w cenie. Zapotrzebowanie rośnie zwykle jesienią, przed sezonem grzewczym oraz w trakcie jego trwania.
Trwający na rynku węgla kryzys, przejawiający się spadkiem cen oraz słabnącym popytem na ten surowiec, jest mniej odczuwalny w segmencie krajowych odbiorców indywidualnych, którzy kupują węgiel do ogrzewania domów. Osiąga on wyższe od średnich ceny, zawiera wyższe marże i jest poszukiwany na rynku. Popyt w części zaspokajany jest paczkowanym węglem z importu, dostępnym np. w sieciach handlowych.
Katowicki Węgiel jest spółką zależną Katowickiego Holdingu Węglowego - jednego z trzech największych producentów węgla kamiennego w Polsce. Roczne obroty Katowickiego Węgla sięgają 130-150 mln zł. Spółka produkuje rocznie ok. 110-120 tys. ton ekogroszku luzem oraz ok. 40 tys. ton surowca oferowanego w 25-kilogramowych workach, na paletach.
Zobacz także: Kopalnia Krupiński trafi do SRK
Zobacz także: Węglem w politykę klimatyczną. Polski rząd liczy na dezintegrację UE?