Reklama

W wyniku aukcji zostanie podpisanych 11 kontraktów o całkowitej objętości 2 mld m3. Gaz będzie dostarczany do klientów w okresie zimowym 2016/2017.

Tak samo jak podczas pierwszej aukcji we wrześniu 2015 r., odbiór gazu oferowano w punktach Greifswald, Gaspool i Olbernhau. Dodatkowo klienci mieli możliwość wyboru punktów Baumgarten i Arnoldstein.

„Jesteśmy zadowoleni z wyników aukcji. Fakt, że po raz kolejny byliśmy w stanie sprzedać dodatkowe objętości gazu w kierunku, w którym zrobiliśmy to podczas pierwszej aukcji, udowadnia, że taki model sprzedaży działa i może być stosowany regularnie. Sprzedaż gazu w formie aukcji dopełnia nasze dostawy wynikające z kontraktów długoterminowych. W przyszłości zamierzamy przeprowadzić kolejne aukcje” – powiedziała Elena Burmistrowa, dyrektor generalna Gazprom Export.

„Aukcje gazu stanowią dobrą dodatkową możliwość sprzedaży gazu ziemnego w Europie. Poza wysokim zainteresowaniem odbioru gazu w punkcie Greifswald, około 25% objętości zostało sprzedane również do austriackiego Baumgarten” – podkreślił Aleksander Miedwiediew, wiceprezes zarządu firmy Gazprom. Co ciekawe, nie było chętnych na zakup gazu dostarczanego przez gazociąg OPAL. 

Gazprom Export przeprowadził swoją pierwszą aukcję gazu we wrześniu 2015 r. Spółka postanowiła poddać próbie nowy mechanizm sprzedaży gazu przesyłanego gazociągiem Nord Stream. W rezultacie sprzedano wtedy ponad 40 jednostek 15 klientom o całkowitej objętości 1,2 mld m3.

Aukcja na dostawy gazu do państw bałtyckich w kwartałach 2-4 roku 2016 została zorganizowana przez Gazprom w marcu 2016 r. Sprzedano wtedy ponad 80 jednostek 6 klientom o całkowitej objętości przekraczającej 420 mln m3.

Trzecią aukcję gazu ogłoszono 14 lipca 2016 r.

Zobacz także: Rosja sprzeda Gazprom? „Dramatyczna kondycja spółki”

Zobacz także: Liberalizacja ukraińskiego rynku gazu zależna od Gazpromu?

Reklama
Reklama

Komentarze