Reklama

Wśród sygnatariuszy porozumienia z SOCAR znajdują się: Chorwacja, Albania, Czarnogóra oraz Bośnia i Hercegowina. Jak przekazały chorwackie media, umowa została podpisana 26 sierpnia w Dubrowniku.

Projekt mający na celu połączenie państw bałkańskich z gazociągiem TAP nosi nazwę Gazociągu Jońsko-Adriatyckiego. Instalacja ta ma mieć długość 516 kilometrów. Będzie ona łączyć chorwacką miejscowość Split z miastem Fier w Albanii. Gazociąg będzie przebiegał przez terytorium wszystkich sygnatariuszy porozumienia, dając im możliwość realnej dywersyfikacji dostaw gazu.

Przepustowość rury ma wynieść miliard metrów sześciennych gazu rocznie. Azerski koncern SOCAR podpisał również porozumienia z koncernami energetycznymi z poszczególnych państw, przez które ma przebiegać gazociąg. Umowy dotyczą szczegółów realizacji tej inwestycji.

W skład Południowego Korytarza Gazowego wejdą gazociągi: Południowokałkaski, Transanatolijski, Transadriatycki. Obecnie jest to jeden z bardzo niewielu europejskich projektów służących dywersyfikacji źródeł dostaw, który znajduje się w fazie realizacji. Uruchomienie tranzytu surowca tą trasą będzie niosło ze sobą wieloaspektowe korzyści – pozwoli nie tylko zmniejszyć uzależnienie od rosyjskiego błękitnego paliwa, ale stanie się również narzędziem nacisku w negocjacjach z Moskwą, trwale wpływając na architekturę bezpieczeństwa energetycznego Starego Kontynentu. 

Zobacz także: Zachodnie koncerny wesprą Nord Stream 2 omijając UOKiK

Zobacz także: Interkonektor gazowy Polska-Słowacja: składanie ofert na zdolności przesyłowe

 

Reklama
Reklama

Komentarze