Wcześniej kraje te podpisały porozumienie dotyczące eksportu izraelskiego gazu do Egiptu. Jego realizacja mogła by umożliwić zwiększenie eksploatacji złóż gazowych Tamar i Lewiatan. Większe zapotrzebowanie na gaz mogłoby doprowadzić do rozwoju wydobycia na tych obszarach.
Porozumienie te jednak nie weszło w fazę realizacji, z powodu odkrycia dużych złóż gazu na terytorium Egiptu oraz spadku cen surowca na świecie. Obecnie, mimo że izraelski eksport do Egiptu stoi pod znakiem zapytania, kraje te planują wspólną realizację projektów wydobywczych, w których najprawdopodobniej udział weźmie również Cypr.
Przez terytorium izraelskie i cypryjskie być może będzie przechodził nowy gazociąg do UE (w kierunku Grecji i Włoch) zasilany surowcem z lokalnych złóż. Od ubiegłego roku toczą się rozmowy w tej sprawie. Buksela wyraziła zainteresowanie taką inwestycją, którą wstępnie określa się mianem „East Med.” Odkrycie złóż gazu ziemnego na terytorium Izraela można uznać za"gazową rewolucję", ponieważ może ono wywrzeć znaczący wpływ na światowy (a co najmniej europejski) rynek gazu.
Zobacz także: Wczorajsze nawałnice pozbawiły prądu 10 tys. osób
Zobacz także: Drugi transport amerykańskiego LNG zmierza do Europy