Reklama

Proces rozładunku odbywał się poprzez tzw. ramiona rozładunkowe. Gaz w fazie ciekłej (w temperaturze około – 162°C) został przepompowany do dwóch zbiorników magazynowych (każdy o pojemności 160 tys. m3), położonych w części lądowej Terminalu. Rozładunek LNG z metanowca do zbiorników zakończono już 18 czerwca ok. godziny 19.00. Następnie przystąpiono do procesu rozłączania ramion rozładunkowych.

Równolegle do rozładunku prowadzono również proces regazyfikacji LNG (czyli zmiany postaci płynnej na gazową), gaz był wtłaczany do krajowej sieci przesyłowej. Wysyłka do sieci odbywała się nieprzerwanie na poziomie ok. 150.000 Nm3/h, a w chwili obecnej osiągnęła poziom 370 000 Nm3/h. Statek typu Q-flex dostarczył w sumie około 206 tys. m sześc. skroplonego gazu (LNG), co stanowi około 120 mln m sześc. paliwa gazowego w warunkach normalnych. 

Gaz po opomiarowaniu na stacji pomiarowej kierowany jest  bezpośrednio do gazociągu  Świnoujście–Szczecin, skąd następnie jest przesyłany do pozostałej infrastruktury przesyłowej GAZ-SYSTEM S.A. i dalej do klientów.

Rozładunek zakończyło opuszczenie przez metanowiec portu w Świnoujściu. Tuż po północy 19 czerwca statek Al-Nuaman odcumował od nabrzeża. 

Pierwsza komercyjna dostawa LNG została zrealizowana na podstawie Umowy Regazyfikacyjnej zawartej w marcu 2010 roku pomiędzy spółkami Polskie LNG S.A. a PGNiG S.A. Dostawcą surowca był Qatargas Operating Company Limited.

Zobacz także: PGNiG zacieśnia relacje z Discovery Polska

Zobacz także: Inwestorzy wyprzedają rosyjskie akcje. Powodem niska cena ropy i sankcje

Reklama
Reklama

Komentarze