Reklama

Minister Tchórzewski podkreślił, że Polska stara się prowadzić swoją politykę energetyczną w oparciu o efektywne wykorzystanie krajowych źródeł energii. Przypomniał, że w najbliższych latach do Krajowego Systemu Energetycznego włączone zostaną trzy nowe bloki – w Jaworznie, Opolu i Kozienicach. "Będą to nowoczesne obiekty gwarantujące wysoką sprawność wytwarzania. Tego typu inwestycje stanowią istotny element technologicznej transformacji energetycznej Polski" – powiedział.  

Szef resortu energii zaznaczył również, że wzrost efektywności energetycznej to skuteczne narzędzie zmniejszania emisji. "Działania podejmowane w tym obszarze nie muszą przyczyniać się do osłabienia energetyki węglowej" – ocenił.

Minister Tchórzewski nawiązał ponadto do podejścia UE w zakresie energetyki odnawialnej. Wskazał m.in. na konieczność poszukiwania rozwiązań, które pozwoliłyby zrównoważyć pozycję energetyki konwencjonalnej na tym rynku. "Nie możemy sobie pozwolić na utratę zdolności inwestycyjnej spółek energetycznych w źródła konwencjonalne, które obecnie stanowią podstawę naszego systemu elektroenergetycznego" – ocenił. 

W panelu udział wzięli m.in.: wiceminister energetyki Litwy Aleksandras Spruogis, były premier RP, europoseł Jerzy Buzek oraz prezes zarządu PGNIG S.A. Piotr Woźniak.  Dyskutowano o strategicznych celach polityki UE w dziedzinie energii, pakiecie klimatyczno-energetycznym, bezpieczeństwie dostaw energii i kierunkach modernizacji sektora w Europie i Polsce

Zobacz także: PGE stawia na współpracę ze środowiskami naukowymi

Zobacz także: Kolejna koncesja PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

Reklama
Reklama

Komentarze