Inicjatorami kongresu oraz targów są Targi Kielce oraz Międzynarodowe Centrum Bezpieczeństwa Chemicznego (ICCSS). W wydarzeniu uczestniczyły delegacje między innymi: z USA, Chin, Egiptu, Ukrainy, Kenii, Arabii Saudyjskiej, Iranu, Korei Południowej, Norwegii i RPA.
"Udało się zgromadzić tutaj w Kielcach tak kompetentne, wysoko postawione w poszczególnych państwach grono ludzi. Oczywiście to może być taka szansa dla polskich producentów, dlatego że oprócz konferencji mamy prezentacje przemysłu, który właśnie w branży chemicznej przedstawia imponujące osiągnięcia. Bo to przecież zrozumiałe, że przedstawiciele tych wszystkich krajów wrócą do siebie i będą mówili, co w Polsce zobaczyli, usłyszeli, dotknęli i jakie są szanse na współpracę z Polską" – podsumował kongres i targi wiceminister infrastruktury i budownictwa, Jerzy Szmit.
Kongres zakończony międzynarodową deklaracją
Podczas CHEMSS odbywały się sesje poświęcone innowacyjnym rozwiązaniom w zakresie utylizacji chemikaliów, odpowiedzialnemu rolnictwu i bezpiecznym nawozom, cyberbezpieczeństwu przemysłowych systemów sterowania, forum bezpieczeństwa Ukrainy, Afryki oraz dyskusje z udziałem przedstawicieli Kościoła na temat ostatniej encykliki papieża Franciszka "Laudato Si".
Kongres zakończył się przyjęciem deklaracji CHEMSS 2016, określającej ramy światowej współpracy w bezpieczeństwie chemicznym. Dokument ten pokazuje zintegrowane podejście do bezpieczeństwa chemicznego, które obejmuje zarówno bezpieczeństwo procesowe, bezpieczeństwo przed zagrożeniami nieuprawnionego użycia chemii w celach zabronionych oraz bezpieczeństwo ekologiczne. Równie ważnym elementem deklaracji jest wola współpracy krajów na poziomie działalności gospodarczej, ekologicznej i społecznej na rzecz bezpieczeństwa.
W targach CHEM-SAFETY-EXPO wzięło udział blisko 50 firm z Polski, Niemiec, Chin, Japonii i Stanów Zjednoczonych. Wystawcy ocenili debiutujące w polskim kalendarzu targów wydarzenie bardzo dobrze.
Zobacz także: Światowy Kongres Bezpieczeństwa Chemicznego [patronat]
Zobacz także: Kontrakt gigantów – polityczne wsparcie rządu dla polskich spółek