Pierwszym zadaniem uruchomionej przez TAURON linii serwisowej jest zasilenie 4800 klientów miejscowości Łodygowice (powiat żywiecki, woj. śląskie) podczas trwającego remontu linii średniego napięcia o długości 37 km. Modernizacja obejmuje wymianę słupów i przewodów na odcinku ponad 4 km, budowę linii kablowej długości ponad 0,5 km oraz wymianę dwóch stacji transformatorowych. Po analizach okazało się, że aby przeprowadzić prace, około 740 gospodarstw domowych w ciągu 11 dni miałoby kilkugodzinne wyłączenia prądu, a pozostali klienci byliby narażeni na bardzo częste krótkotrwałe przerwy w dostawie energii.
"Zdecydowaliśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie wybudowanie 600 metrowej mobilnej linii serwisowej. Zakładamy, że dzięki temu blisko czterokrotnie zmniejszy się ilość niedostarczonej energii, a częstotliwość przerw obniży o 40 proc." - mówi Mirosław Janik, dyrektor Departamentu Utrzymania Sieci w TAURON Dystrybucja.
Elementy wykorzystane do budowy linii są lekkie i zarówno ich transport, jak i wykonanie nie wymagają stosowania ciężkiego sprzętu, a postawienie nie wymaga prowadzenia prac ziemnych. Montaż odbywa się na miejscu. Słup przykręcany jest do stalowej podstawy położonej bezpośrednio na ziemi. W przypadku ułożenia na gruncie jest ona kotwiona specjalnymi szpilkami. Stabilizację ustawienia w zapewniają betonowe belki układane na podstawie. Po rozwieszeniu kabla jego nadmiar pozostaje na bębnie. Wszystkie elementy wykorzystane do budowy linii mogą być ponownie, wielokrotnie wykorzystane.
"Niezawodność i ciągłość dostaw energii elektrycznej ma coraz większe znaczenie dla naszych klientów, dlatego mobilna linia serwisowa to kolejne rozwiązanie techniczne, po pracach pod napięciem i przewoźnych agregatach prądotwórczych, które pozwala nam ograniczać przerwy podczas prac inwestycyjnych i modernizacyjnych" - dodaje Mirosław Janik.
Elementem ułatwiającym korzystanie z nowej technologii jest przyczepa serwisowa do przewożenia słupów i podstaw do ich ustawienia. Zamontowano na niej bęben ułatwiający zwijanie i oczyszczenie powłoki kabla podczas demontażu. Linia serwisowa zastępuje także pracę agregatów prądotwórczych, co jest korzystne dla środowiska naturalnego.
Zobacz także: PGNiG przejmie aktywa EDF w Polsce?