Reklama

W tekście interpelacji europoseł powołuje się na tekst inicjatywy Unii Energetycznej, zgodnie z którym Gazociąg Północny „nie zapewniłby dostępu do nowych źródeł dostaw”, ponieważ doprowadziłby jedynie do zwiększenia tranzytu z kierunku rosyjskiego. „Dlatego byłby on niezgodny z Unią Energetyczną, a także z celami bezpieczeństwa, solidarności i zaufania wyrażonymi w strategii bezpieczeństwa energetycznego oraz spowodowałby on większe uzależnienie od jednego dostawcy” – twierdzi Saryusz-Wolski.

Poseł przywołuje również konkluzje Rady w sprawie dyplomacji energetycznej, w których stwierdzono, że Unia Energetyczna „powinna być wspierana poprzez spójną politykę zagraniczną, biorącą pod uwagę wydarzenia geopolityczne”. Dalej Saryusz-Wolski powołuje się także na ustalenia ze szczytu Partnerstwa Wschodniego z 2015 r., na którym podkreślono znaczenie regionu Europy Środkowo-Wschodniej dla bezpieczeństwa energetycznego całej UE. Wspomina również o publicznie wyrażonej opinii Maroša Šefčoviča, wiceprzewodniczącego Komisji ds. Unii Energetycznej, który przypisał szlakowi tranzytowemu przez Ukrainę kluczową rolę.

Saryusz-Wolski przypomina, że Komisja zablokowała już podobny projekt gazociągu, tyle że planowanego na południu Europy. Bruksela uznała projekt South Stream za niezgodny z prawem unijnym.

W interpelacji padają trzy pytania o stanowisko Komisji w sprawie Nord Stream II:

1)Czy Nord Stream II pozostaje zgodny z postanowieniami strategii bezpieczeństwa energetycznego, ustaleniami ze szczytu Partnerstwa Wschodniego oraz celami Unii Energetycznej, a także czy wpisuje się w unijną „spójną politykę zagraniczną, biorącą pod uwagę wydarzenia geopolityczne”?

2)Jakie będą skutki zwiększonych dostaw z Rosji za pośrednictwem NS II dla państw tranzytowych położonych w Europie Środkowo-Wschodniej?

3)Czy w związku z wnioskami z negocjacji pomiędzy prezydentem Putinem a wicekanclerzem Gabrielem, w których obie strony podkreślały „czysto komercyjną” naturę projektu, Komisja Europejska nadal ma zamiar poprzestać wyłącznie na prawnej analizie projektu Nord Stream II?

Zobacz także: Powstanie łącznik gazowy Bułgaria - Grecja

Zobacz także: Rosyjski organ antymonopolowy pracuje nad podziałem Gazpromu

Reklama

Komentarze

    Reklama