Reklama

Ropa

Prywatyzacja Rosnieftu wzmocni rezerwy finansowe Rosji

  • Wyrzutnia ICBM DF-31A. Fot. IceUnshattered; licencja CC BY-SA 4.0; źródło: Wikimedia Commons

Ministerstwo Finansów Federacji Rosyjskiej rozważa możliwość prywatyzacji Rosnieftu w 2016 r. w celu uzyskania dodatkowego źródła finansowania dla rosnących wydatków Funduszu Rezerwowego. Zgodnie z przewidywaniami zostanie on przeznaczony na pokrywanie deficytu budżetowego. Taki scenariusz kreśli szef resortu - Anton Siluanow.

"Opowiadamy się za tym postulatem, ponieważ w razie ziszczenia się ryzyka niższych przychodów budżetowych [w 2016 r. – przyp. red.], prywatyzacja pozwoli na mniejsze obciążenie Funduszu Rezerwowego” – powiedział Siluanow.

Plan państwa przewiduje sprzedaż pakietu 19,5% akcji rosyjskiego giganta naftowego. Zgodnie z umową podpisaną w listopadzie ubiegłego roku, nie może on zostać sprzedany po cenie niższej niż 8,12 dol. za akcję.

W przyszłym roku deficyt budżetowy ma wynieść 2,4 bln rubli, co stanowi 3% rosyjskiego PKB. W większości ma on zostać sfinansowany ze środków zgromadzonych w Funduszu Rezerwowym. Po tej operacji pozostanie w nim niewiele ponad 1 bilion rubli.

Ministerstwo Finansów wielokrotnie mówiło o ryzyku spadku przychodów budżetowych, jeśli ceny ropy utrzymają się na obecnym poziomie wynoszącym ok. 45 dolarów za baryłkę. Prywatyzacja w 2016 r. ma przynieść łącznie 19,6 mld rubli wpływów do budżetu.

Zobacz także: Fitch: rosyjska branża naftowa w tarapatach

Zobacz także: Walka o energetyczne strefy wpływów. Rosyjsko – chiński alians zagrożony

Reklama

Komentarze

    Reklama