Pierwszy z reaktorów w Sendai został uruchomiony ponownie w dniu 11 sierpnia, trzy dni później wyprodukował już pierwszą dawkę energii, a we wrześniu funkcjonował już na pełnych obrotach. Elektrownia ta jako pierwsza przeszła testy zgodności z nowymi normami bezpieczeństwa zatwierdzonymi przez Komitet Kontroli Energii Atomowej.
Pierwotnie, ponowne uruchomienie pierwszego z reaktorów było planowane na początek 2015 roku, ale zostało opóźnione ponieważ w dokumentacji technicznej projektu nie znalazły się dane dotyczące jego odporności sejsmicznej. Okazało się, że osiągnięcie nowych standardów bezpieczeństwa, ustanowionych zostały ustanowione w 2014 roku, będzie możliwe dopiero w połowie października.
Przed wypadku w elektrowni jądrowej w Fukushimie w marcu 2011 roku energia jądrowa zaspokajała 30% energetycznych potrzeb Japonii. Po tym incydencie wstrzymano pracę wszystkich krajowych reaktorów – ich liczba wynosi 48. Obecnie celem jest osiągnięcie poziomu produkcji energii ustalonego w 2013 roku.
Zobacz także: Nie będzie mostu energetycznego z Ukrainą?
Zobacz także: Amerykańsko-rosyjska wojna o ukraiński atom