Reklama

Ropa

25 lat temu popłynęła pierwsza polska ropa spod dna Bałtyku

Fot. Grupa Lotos
Fot. Grupa Lotos

Właśnie mija 25 lat od uruchomienia produkcji na złożu B3 i od wpłynięcia zbiornikowca Tarnobrzeg do Portu Północnego w Gdańsku z pierwszym ładunkiem ropy wydobytej przez przedsiębiorstwo Petrobaltic z tego złoża. W marcu 1992 roku platforma Petrobaltic z wiertnikami wypłynęła w morze na wyznaczoną przez geologów pozycję B3-6 na złożu B3. Wywiercili otwór, z którego popłynęła pierwsza polska ropa spod dna Bałtyku. Nastąpiło to 16 maja 1992 roku, podczas testu produkcyjnego.

Wydobyty surowiec był magazynowany na zbiornikowcu, a właściwie pływającym magazynie Tarnobrzeg. Do 25 czerwca zgromadził on 5497 metrów sześciennych (ok. 34,5 tys. baryłek) ropy naftowej. Po przygotowaniu statków i odpięciu zbiornikowca ze złoża, rozpoczęło się holowanie Tarnobrzega do Portu Północnego. Zbiornikowiec wpłynął do portu, gdzie rozpoczął się rozładunek pierwszej w historii Petrobalticu ropy do instalacji portowych.

Sławomir Sadowski, wówczas pracownik platformy, a obecnie dyrektor Wydobycia w spółce LOTOS Petrobaltic, wspomina przeżycia związane z wydobywaniem pierwszej ropy i jej transportem na ląd: – Uzyskanie stabilnego wydobycia ropy wzbudziło ogromny entuzjazm i emocje wśród pracowników. Wszyscy się tym interesowali, od kucharzy po inżynierów i oczywiście kierownictwo. To była długo oczekiwana chwila, bo od tego zależała przyszłość firmy, finansowanie kolejnych wierceń mających potwierdzić zasoby i pozwolić na pełne zagospodarowanie złoża B3. 

– Do dnia dzisiejszego wydobyto z tego złoża około 34 mln baryłek ropy i 465 mln nm3 gazu – podkreśla Sławomir Sochacki, dyrektor Departamentu Wydobycia w spółce LOTOS Petrobaltic. – Wielkie podziękowania kieruję dla całej załogi platformy, dzięki której ropa z B3 płynie dla nas już przez 25 lat.

Zobacz także: Traficar uruchamia carsharing w Polsce we współpracy z Renault i PKN Orlen

Zobacz także: "Polska powinna przestać finansować agresywną politykę Rosji" [ANALIZA]

Komentarze