Reklama

Naukowcy poddali analizie jak kształtowało się zużycie „niebieskiego paliwa” w Europie na przestrzeni ostatnich lat oraz przedstawili prognozę na przyszłość. Według autorów zużycie gazu ziemnego gwałtownie wzrastało w poprzedniej dekadzie (za wyjątkiem kryzysowego roku 2009) i osiągnęło swój szczyt w 2010 roku (597,9 mld m3) , a następnie spadło o 23 % w ciągu zaledwie 4 lat. Niemniej jednak rosyjscy eksperci spodziewają się wzrostu zapotrzebowania na gaz ziemny w Europie w najbliższej przyszłości.

Według prognoz zawartych w analizie, popyt na gaz wzrośnie o 14 procent w latach 2014 – 2035, co będzie oznaczać, że zapotrzebowanie powróci do poziomu z 2012 roku.  W tym samym czasie produkcja gazu ziemnego w Europie nadal będzie spadać, lecz w wolniejszym tempie niż wcześniej. W latach 2015 – 2025 Europa wyprodukuje 40 mld m3 mniej gazu ziemnego co oznacza mniejszy spadek w porównaniu do ostatnich 10 lat (2005 – 2015)  kiedy produkcja zmalała o 90 mld m3.

Według ekspertów rosyjskich instytucji konieczne będzie zwiększenie importu w odpowiedzi na prognozowany wzrost popytu i spadek produkcji gazu na Starym Kontynencie. Dostawy „błekitnego paliwa” w postaci skroplonej (LNG) i gazowej z Azerbejdżanu zwiększą europejski import natomiast wolumen gazu dostarczanego z Rosji zostanie przywrócony do poziomu z 2013 roku.

Zobacz także: Trwa walka o Gazociąg Transkaspijski. Rosja protestuje

Zobacz także: Południowy Korytarz Gazowy ukończony w 30%

 

 

Reklama
Reklama

Komentarze