Reklama

Portal o energetyce

Południowy Korytarz Gazowy ukończony w 30%

  • PW-Sat2 na orbicie z rozpostartym żaglem deorbitacyjnym, ilustracja: Maciej Świetlik, http://pw-sat.pl/

Rovnag Abdullayev, prezes kontrolowanego przez państwo azerskiego koncernu SOCAR, poinformował, że 30% prac związanych z realizacją projektu Południowego Korytarza Gazowego, zostało ukończone. 

,,Podpisaliśmy z dostawcami umowy, których łączna wartość przekracza 10 miliardów euro. Obecnie przy realizacji przedsięwzięcia pracuje ponad 9500 osób. Ponadto, siedem produkcyjnych odwiertów zostało już wykonanych, w ramach realizacji drugiej fazy rozwoju pola Szach Deniz. W międzyczasie pełną parą idzie budowa stacji kompresorowej w Gruzji oraz produkcja rur” – mówi prezes SOCAR. Według niego dostawy azerskiego gazu do Europy, które rozpoczną się około 2018–2020 roku, zapoczątkują nową erę w zakresie bezpieczeństwa energetycznego Starego Kontynentu.

Południowy Korytarz Gazowy jest jednym z priorytetowych projektów energetycznych UE. Przewiduje transport ,,błękitnego paliwa” z rejonu Morza Kaspijskiego przez Gruzję i Turcję do krajów europejskich. Realizacji tego celu ma służyć rozbudowa Gazociągu Południowokaukaskiego oraz budowa nowych: Transanatolijskiego i Transadriatyckiego. Na początku surowiec będzie pochodził głównie z eksploatacji pola Szach Deniz w Azerbejdżanie, ale w późniejszym terminie możliwa stanie się stopniowa dywersyfikacja źródeł dostaw – m.in. dzięki planowanemu połączeniu z Turkmenistanem. 

Reklama

Komentarze

    Reklama