Reklama

Według dziennika, najnowszy przypadek takiego działania pochodzi z kopalni Piekary. Wartość tamtejszego węgla leżącego na hałdzie była niższa o prawie 34 mln zł niż wynikało to z ksiąg ewidencyjnych. Surowiec był również znacznie gorszej jakości. Sprawy nie wyjaśniła ani prokuratura, ani ABW. Śledztwo zostało umorzone.

 

Prokurator, który badał sprawę w kopalni Piekary, analizował dwa możliwe scenariusze. Pierwszy zakładał nierzetelność w prowadzeniu dokumentacji przedsiębiorstwa. Według drugiej wersji wypadków, węgiel ze zwału trafiał poza ewidencją do zakładu wzbogacania, a stamtąd- na sprzedaż. Śledczy nie znalazł jednak dowodów na potwierdzenie któregokolwiek scenariusza. Odkrył jednak potężny bałagan w dokumentacji zakładu.

 

Dyrektor kopalni Piekary, Andrzej Malesza, tłumaczył, że różnica w jakości węgla wynika z wieloletniego zalegania surowca na zwałach, gdzie ulega on zawilgotnieniu i zbryleniu.

 

Sprawa kopalni Piekary to jeden z wielu przypadków znikającego węgla. Podobne zdarzenia odnotowano m.in. w Zakładzie Górniczym Sobieski w Jaworznie, w kopalni Halemba oraz w kopalni Piast.

 

Zobacz także: PGG szuka oszczędności. Połączono kopalnie Pokój i Bielszowice

Reklama
Reklama

Komentarze