Reklama

Ropa

Zatoka Perska: niskie ceny ropy hamują rozwój gospodarczy

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Bogate w surowce energetyczne kraje Zatoki Perskiej wciąż zmagają się z niską ceną ropy, która osłabiła ich gospodarki. Choć od potężnego spadku notowań tego surowca upłynęło już 6 lat, państwa te nadal nie wypracowały mechanizmów, które pomogłyby zwiększyć zyski niepochodzące ze sprzedaży nośników energii.

Jak podaje serwis Bloomberg, państwa arabskie zrzeszone w Radzie Współpracy Zatoki Perskiej poczyniły starania, które miały zapewnić rozwój sektorów niezwiązanych bezpośrednio z surowcami energetycznymi. Wprowadziły one m.in. nowe podatki oraz obcięły subsydia. Jednakże, działania te jedynie zmniejszyły wzrosty gospodarcze w regionie. Uzyskane oszczędności okazały się za małe, dywersyfikacja dochodów przebiegła tylko w ograniczonym zakresie.

Analitycy zgodnie podkreślają, że kluczowym problemem państw arabskich jest wciąż względnie niska cena ropy. Jeśli notowania tego surowca nie skoczą nagle wzwyż, to kraje Zatoki będą musiały dalej ciąć wydatki, co będzie tylko wstrzymywało wzrost gospodarczy regionu.

Zobacz także: Ekwador wycofuje się z porozumienia o redukcji podaży ropy

Komentarze