Reklama

Elektroenergetyka

XXV Konferencja Energetyczna Europower: konsument na rynku energii

Fot. Energetyka24
Fot. Energetyka24

W dniach 5-6 kwietnia odbywa się w Warszawie XXV Konferencja Energetyczna EuroPOWER. Podczas niej, najwybitniejsi eksperci sektora energetycznego poruszają najistotniejsze dla branży tematy i próbują określić stojące przed nią perspektywy oraz wyzwania. Ostatni panel tejże konferencji dotyczył pozycji konsumenta na polskim rynku energii.

W panelu udział wzięli: Piotr Adamczak, wiceprezes ds. Handlowych Enei, Paweł Bakun, Energy Business Unit Director Orange Polska, Tomasz Bendlewski, dyrektor Pionu Energetyki i Gazownictwa Asseco, Marcin Kozłowski z firmy Global Wizard, Grzegorz Lot, wiceprezes ds. Sprzedaży na Rynku Masowym Tauron Sprzedaż, Henryk Mucha, prezes PGNiG Obrót Detaliczny, Wojciech Pomykała, prezes Energii dla Firm oraz Janusz Wijtwiak, dyrektor Departamentu Analiz Strategicznych i Rynkowych Energi Obrót. Panel prowadził Jarosław Zarychta, Business Development Director Microsoftu.

Panel rozpoczął się od pytania, czy rynek energii jest już rynkiem konsumenta. Grzegorz Lot stwierdził lapidarnie, że tak. ,,Mamy 5 mln klientów i prawie codziennie inną akcję związaną z odbiorcami. Dzisiejszy poziom zaangażowania świadczy o tym, że jest ogromna presja ze strony konkurencji”- powiedział. 

,,Prąd jest jak powietrze, każdy go potrzebuje, nikt o nim nie myśli. Trudno jest wywołać popyt na prąd- pojawia się on tylko wtedy, kiedy prądu nie ma. Zainteresowanie klientów rynkiem jest takie, że 2-6% aktywnie szuka innych ofert. Około 70% klientów zmieniło sprzedawcę nie mając pojęcia o tym”- dodał Lot.  

O trudnościach w sprzedaży prądu mówił też Marcin Kozłowski. ,,Energia jest trudnym produktem. Ale z drugiej strony, istnieje możliwość stworzenia wygodnego dla odbiorców kanału”- podkreślił. 

Z twierdzeniem Lota zgodził się częściowo Wojciech Pomykała. ,,Rynek biznesowy jest rynkiem klienta. Konkurencja tam jest bardzo duża. Patrząc na produkt, trzeba zauważyć, że jest on nienamacalny i konsument interesuje się nim tylko wtedy, gdy płaci za niego za dużo, albo kiedy go nie ma. Kluczową kwestią jest współpraca między sprzedawcą a dystrybutorem. Na tym polu jest bardzo wiele do zrobienia”- powiedział. 

Z kolei Henryk Mucha stwierdził, że Polska jest dopiero w pierwszej fazie wdrażania rynku konsumenta w sektorze energii. ,,Obserwujemy zjawisko, które powoduje, że klient coraz jaśniej i klarowniej wyraża swoje oczekiwania. Nie wiem jednak, czy potrafimy je jasno zdiagnozować. W ciągu ostatnich 9 lat tylko 460 tysięcy konsumentów zmieniło odbiorcę energii elektrycznej. Zderzyliśmy się z problemem jak sprzedawać prąd? To jest bardzo ,,bezpłciowy” produkt, trudno oprzeć na nim język i emocje. Niemniej, klienci oczekują przede wszystkim wartości. I to jej powinniśmy szukać”- powiedział.

,,Na terenie zachodniej Europy Google zaczyna sprzedawać gaz. Korzystają z tego, co mają- zasobów danych i wiedzy na temat klienta. Na rynku sprzedaży produktów energetycznych jest to proces, który będzie się rozwijał. Prawdziwy e-commerce w branży energetycznej dopiero przed nami. Ważne jest, żebyśmy oferowali klientom wartość i żeby to były dobre, uczciwe oferty. Na tym rynku tworzy się bardzo dużo patologii.”- podsumował Mucha. 

Natomiast Janusz Wijtwiak odniósł się do potrzeb klientów. ,,Jeżeli chodzi o oczekiwania, to według naszych badań chcą oni bezpieczeństwa i pewności oraz niezawodności. To pokazują bardzo konkretne przykłady. Wśród nich wyróżnić można rozliczenia rzeczywiste, umożliwiające konsumentom pełną kontrolę nad rachunkami. Jednakże, czasami mam wrażenie, że nasz rynek to rynek operatorów. Często klient i sprzedawca musi się dopasować do nich i ich wymagań”- podkreślił. 

,,Stoimy przed wyzwaniem wyjścia poza triadę prąd-gaz-ubezpieczenie. Poszukujemy nowych dróg sprzedaży”- dodał Wijtwiak.

Ze stwierdzeniami przedmówców nie zgodził się Paweł Bakun. ,,Rynek nie jest rynkiem konsumenta, o tym świadczy fakt, że taryfy są regulowane. Drugim elementem jest niewielka ilość zmian sprzedawcy, nawet na rynkach dojrzałych. Operatorzy systemów dystrybucyjnych są dla mnie przedłużeniem regulatora. Jeżeli klient musi czekać dwa miesiące w procesie przełączenia, to o jakim rynku konsumenta my mówimy? Okres 60 dni oczekiwania tworzy barierę nie do przekroczenia”- powiedział Bakun. 

,,Produkt to nie jest jedyna rzecz, którą można rozbudowywać i na której można się skupić. Jest też całe bogactwo doświadczeń, jakie klient ma z naszą i innymi firmami” stwierdził.

Wsparł go Piotr Adamczak odnosząc się do roli regulatora na rynku. ,,Operatorom systemu cele i wyzwania wyznacza Urząd Regulacji Energetyki”- powiedział.

O szansach, jakie niesie za sobą transformacja rynku mocy mówił Tomasz Bendlewski. ,,Kończymy projekt dla rządu etiopskiego na zbieranie odczytów z terenu całej Etiopii. W wymaganiach tego projektu jest możliwość odczytu bezpośrednio z internetu rzeczy. Pojawiła się kwestia, czy jest to naprawdę potrzebne. Uzyskaliśmy odpowiedź twierdzącą, gdyż strona etiopska chce dokonać pewnej rewolucji technologicznej”- powiedział.

Zobacz także: XXV Konferencja EuroPOWER: "Duże zainteresowanie klastrami energetycznymi"

Zobacz także: Piotrowski: Wiatraki nie pomogą w walce ze smogiem

Reklama

Komentarze

    Reklama