Reklama

Gaz

Wyjście Rosji z porozumienia ws. redukcji ropy „byłoby logiczne”

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Płynne wyjście z wiedeńskiego porozumienia OPEC jeszcze nie jest rozpatrywane - powiedział szef rosyjskiego resortu energetyki Aleksander Nowak. Minister przyznał jednak, że trwają w tej sprawie zakulisowe rozmowy, a wycofanie się Rosji byłoby uzasadnione. 

„Zrozumiałe byłoby stopniowe przywrócenie wielkości wydobycia… Należy to omówić z kolegami na ministerialnym poziomie” – oświadczył minister energetyki Federacji Rosyjskiej Aleksander Nowak, odpowiadając na pytanie dotyczące możliwości wyjścia z wiedeńskiego porozumienia OPEC zakładającego redukcję wydobycia ropy naftowej. „To może zając kilka miesięcy. To byłoby logiczne” – powiedział Nowak dodając, że o „płynnym wyjściu” z porozumienia „mówi wiele osób” nie precyzując kogo ma na myśli.

Zobacz także: OPEC utrzymuje ograniczenia produkcji. "Osiągnięto porozumienie"

Przypomnijmy: W listopadzie ub. roku w Wiedniu Organizacja Państw Eksportujących Ropę (OPEC) zadecydowała o zredukowaniu od stycznia swej produkcji do 32,5 mln baryłek dziennie. Państwa OPEC zgodziły się obniżyć produkcję ropy o 1.2 mln b/d w pierwszej połowie 2017 roku. Podobną decyzję podjęła też Rosja, która - choć nie jest członkiem organizacji - poinformowała, że jest gotowa zredukować wydobycie o 300 tys. b/d. W maju 2017 państwa zrzeszone w OPEC porozumiały się ws. przedłużenia umowy o redukcji wydobycia ropy naftowej na kolejne 9 miesięcy - do 31 marca 2018 r.

Zobacz także: "Ropa po wiedeńsku" czy "Americano"? Trump sprzeda zapasy by uderzyć w OPEC? [KOMENTARZ]

Komentarze