Reklama

OZE

Wielka Brytania: BP zbuduje największą fabrykę wodoru

Fot. Flickr
Fot. Flickr

Grupa energetyczna BP zamierza zbudować największą w Wielkiej Brytanii fabrykę produkcji wodoru do 2030 r. - poinformowała spółka w czwartek.

Inicjatywa ma pomóc w  dążeniu tego kraju do zwiększenia zużycia wodoru jako paliwa i ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych.

Fabryka w Teesside w północnej Anglii będzie miała moc do 1 gigawata (GW) tak zwanego błękitnego wodoru, czyli około jednej piątej brytyjskiej docelowej mocy wodoru do końca dekady, czyli 5 GW.

Niebieski wodór jest wytwarzany poprzez przekształcanie gazu ziemnego w wodór. Emisje wytwarzane przy tym procesie mają zostać zredukowane poprzez magazynowanie dwutlenku węgla.

BP rozpoczęło studium wykonalności projektu w celu zbadania technologii, które mogą wychwytywać do 98% emisji dwutlenku węgla z procesu produkcji. Oczekuje się, że projekt Teesside, nazwany H2Teesside, będzie wychwytywał do dwóch milionów ton CO2 rocznie. Ma on następnie być składowany pod Morzem Północnym - oświadczyło BP.

H2Teesside będzie połączone z Net Zero Teesside (NZT), planowaną strefą przemysłową, która będzie również powiązana z projektem wychwytywania i składowania dwutlenku węgla. Wodór mógłby być również używany do ogrzewania domów mieszkalnych w regionie lub używany do transportu, dodał BP.

Rządy i firmy energetyczne stawiają na czysty wodór, odgrywający wiodącą rolę w wysiłkach na rzecz obniżenia emisji gazów cieplarnianych, ale jego przyszłe zastosowania i koszty są wysoce niepewne.

Wielka Brytania ogłosiła w środę strategię dekarbonizacji przemysłowej mającą na celu zmniejszenie emisji z przemysłu o dwie trzecie w ciągu 15 lat poprzez projekty obejmujące wychwytywanie dwutlenku węgla i wodór.

Reklama
Reklama

"Czysty wodór jest niezbędnym uzupełnieniem elektryfikacji na drodze do zerowej emisji dwutlenku węgla netto" - powiedział Dev Sanyal, szef departamentu BP ds. gazu i energii niskoemisyjnej.

"Niebieski wodór ... może również odgrywać istotną rolę w dekarbonizacji trudnych do zelektryfikowania gałęzi przemysłu i obniżaniu kosztów transformacji energetycznej" - dodał.

Firma podejmie ostateczną decyzję inwestycyjną w sprawie projektu H2Teeside na początku 2024 r., a produkcja może rozpocząć się w 2027 r.

Norweska firma energetyczna Equinor ogłosiła w zeszłym roku plany budowy  fabryki niebieskiego wodoru w regionie Humber w północnej Anglii.

Reklama

Komentarze

    Reklama