Wiceprezes UOKiK dla Energetyka24: Firmy zaangażowane w Nord Stream 2 obchodzą prawo

10 maja 2018, 09:56
ee4e8ce6
Fot. www.uokik.gov.pl

O przyczynach wszczęcia postępowania przeciwko spółkom zaangażowanym w Nord Stream 2, środkach egzekwowania ewentualnych kar oraz obchodzeniu decyzji UOKiK - mówi w rozmowie z Energetyka24 Michał Holeksa, wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Co wykazało postępowanie, które UOKiK prowadził od 2017 roku?

Na początku jedno wyjaśnienie - od kilku miesięcy przyglądaliśmy się niedoszłemu konsorcjum, które Gazprom chciał powołać do budowy Nord Stream 2. Robiliśmy to w ramach postępowania wyjaśniającego. Z naszych analiz wynika, że firmy zaangażowane w ten projekt, obchodząc brak naszej zgody na stworzenie joint venture na finansowanie budowy gazociągu, de facto wspólnie finansują tą inwestycję. Dlatego kilka dni temu wszczęliśmy postępowanie antymonopolowe stawiając konkretne zarzuty Gazpromowi i 5 międzynarodowym spółkom.

Firmy, o których mowa mają 21 dni na ustosunkowanie się do zarzutów UOKiK. Jaka jest dalsza procedura? Co będzie działo się później?

To wstępny etap postępowania. Na pewno szczegółowo zapoznamy się ze stanowiskami stron i dokumentami, które otrzymamy. Postępowanie nie jest „sztampowe”, ma dla nas charakter precedensowy. Możliwe, że po dokładnej analizie dokumentów poprosimy również o dodatkowe wyjaśnienia. Nie chcę ferować wyroków na samym początku. Jeśli spółki będą z nami współpracować, mam nadzieję, że w tym roku postępowanie zostanie zakończone.

Gdyby doszło do sytuacji, w której zostaną nałożone kary, to czy dysponujecie Państwo narzędziami prawnymi, które umożliwią ich egzekwowanie? Nie ukrywam, że mam tu na myśli nie tylko podmioty europejskie, ale także Gazprom.

Mamy środki umożliwiające egzekucję naszych decyzji. Ponadto zakładamy, że skoro Gazprom i pięć spółek, zgłaszając koncentrację już raz poddały się procedurze prawnej w Polsce, będą konsekwentne do końca w swoich działaniach wobec urzędu antymonopolowego.

A czy przewidujecie Państwo współpracę w ramach tego postępowania z innymi krajami, które czują się zagrożone realizacją tego projektu?

Na razie nie współpracowaliśmy, natomiast nie wykluczamy różnych scenariuszy w przyszłości.

Dziękuję za rozmowę.

KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Faig
wtorek, 10 listopada 2020, 00:04

Polacy Opamiętajcie się. Będziesz ciągnąć się z Rosją, znajdziesz się za burtą przepływu finansowego. Przyjaźń z Rosją jest dla ciebie bardziej opłacalna. Z Rosja trzeba się przyjaźnić i być bogatszym.

Benek
czwartek, 10 maja 2018, 22:53

Pora skonczyc zakupy paliwa na stacjach uczestnikow ns2.

Max
piątek, 11 maja 2018, 12:58

Więc musisz przestać tankować, bo Orlen i Lotos, monopoliści na rynku dostaw ropy w PL, większość biorą z Rosji. Podobnie jak węgiel, którego eksport z Rosji wzrósł o 20 % w zeszłym roku. Nie ma Europy bez surowców z Rosji, wbijcie to sobie do głowy.

Troll i to wredny
czwartek, 10 maja 2018, 15:16

Śmieszni ludzie ze śmiesznego kraju...Państwo polskie zakazuje handlu w niedziele, a koleś ze sklepu w okolicach dworca PKP wystawia tabliczkę ,,Tylko dla podróżnych\" i....już jest legalnie. Inwalida może pracować góra 7 godzin dziennie i nie więcej niż 40 tygodniowo...przyjmij go do pracy w dozorze i...już może pracować aż padnie. Pracownik może pracować 8 godzin dziennie, a z zachowaniem doby pracowniczej nie więcej niż 12 godzin....zatrudnij go w kilku różnych spółkach tej samej grupy. Nie ruszając się z miejsca będzie dosłownie mieszkał w miejscu pracy (z autopsji znam przykłady pracy po 551 i 576 godzin w miesiącu, który ma (30 dni razy 24 godziny = 720 godzin). Zaoszczędzisz na przerwach (po 8 godzinach przysługuje pracownikowi dodatkowe 15 minut). Jak ,,zmienia\" firmę, to...przestaje mu przysługiwać. Oszczędzasz na urlopach. Pracownik, który pracuje średnio ,,naście\" godzin codziennie, dostanie ekwiwalent za urlop tylko od Pn-Pt i to za ...8 godzin. Wymieniać dalej ?! Wy płaczecie, ze koncerny was ignorują !? ...a czego ich nauczyliście ??? Czy nie tego, że wszystko im wolno, a okradanie jest bezkarne ?! Taki system. Tego kraju już nawet zdesperowani Ukraińcy nie traktują poważnie (jak pokazują statystyki wydanych wiz [4 mln] do podjętej pracy u zadeklarowanego pracodawcy [0,5 mln]. Jeśli można bezkarnie was olać to oni to zrobią.

Kiks
sobota, 12 maja 2018, 21:14

To wynik bardzo kiepskiego w Polsce prawa i jego stosowania/egezkwowania i sankcji.

xd1
czwartek, 10 maja 2018, 15:10

psy szczekają a karawana idzie dalej,

Pan Ferdek
czwartek, 10 maja 2018, 13:37

To nawet nie jest śmieszne. To żałosne.

Kiks
sobota, 12 maja 2018, 21:14

Żałosne? Dla kogo? Jak polskie firmy chciały konsolidować się to też musiały pytać o zgodę.

Tweets Energetyka24