• Partner główny
    Logo Orlen

Ropa

Wiceprezes Orlenu: Rafineria w Płocku przygotowana do przerobu nierosyjskiej ropy [Krynica 2016]

  • Wielozadaniowy śmigłowiec EC145, popularna maszyna wśród służb porządku publicznego na całym świecie - fot. Eurocopter

Podczas odbywającego się w ramach Forum Ekonomicznego w Krynicy panelu dotyczącego dywersyfikacji dostaw ropy naftowej do Polski przedstawiciel PKN Orlen zapewnił, że Polskie rafinerie są do tego procesu odpowiednio przygotowane. 

„Są różne gatunki ropy o odmiennych charakterystykach, ale pozostaje pytanie kluczowe dla zakładu petrochemicznego czy posiada wiedzę i kompetencje co do przerobu” – stwierdził podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy wiceprezes PKN Orlen Mirosław Kochalski odnosząc się do aspektu zdolności wykorzystanie nierosyjskiego surowca przez rafinerię w Płocku.

„Tak, posiadamy wiedzę i kompetencje co do tego jak blendować ropę do produkcji”–dodał menadżer zapewniając, że spółka potrafi uzyskiwać odpowiednie mieszanki z surowca pochodzącego z rynku innego niż Rosja . 

PKN Orlen realizuje zakrojony na szeroką skalę proces dywersyfikacji dostaw. W ramach dostaw spot sięgał w ostatnim czasie m.in. po ropę z irackiego Kurdystanu czy Arabii Saudyjskiej. W drugim przypadku współpraca została poszerzona, a w maju br. płocki potentat podpisał umowę długoterminową z saudyjskim Saudi Aramco. Już w tym miesiącu podziewany jest także kontrakt z irańskim NIOC.

Zobacz także: Saudyjska umowa Orlenu – regionalny „game changer”

Komentarze