Reklama

Ropa

Wiceprezes Orlenu dla Energetyka24: rekordowe wyniki napędzą przyszłość koncernu

Największym wyzwaniem dla Grupy Orlen w nadchodzącym roku będzie umiejętność odpowiedniego reagowania na zachodzące w świecie zmiany makroekonomiczne - mówi Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes spółki, w rozmowie z Energetyka24.   

Wiceprezes Sławomir Jędrzejczyk rozpoczął swoją wypowiedź od zdefiniowania czynników, które w jego opinii były decydujące dla osiągnięcia przez spółkę rekordowych wyników:

2016 rok był dla PKN Orlen bardzo dobry, wypracowaliśmy najwyższą w historii EBITDA LIFO, czyli zysk operacyjny powiększony o amortyzację z pominięciem efektu przeszacowania zapasów. I ten wynik wypracowaliśmy dzięki temu, że sytuacja makroekonomiczna była wciąż dobra, ona nie była tak dobra jak w roku 2015, ale była dobra. Operacyjnie działaliśmy bardzo skutecznie, mamy zdecydowane wzrosty wolumenów sprzedaży, osiągamy rekordowe wyniki w detalu - zarówno marża paliwowa, pozapaliwowa, jak i wolumeny nam sprzyjały. To wszystko spowodowało, że naprawdę jesteśmy zadowoleni z tego wyniku, mimo wyzwań, które były.

Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes ds. finansowych, PKN Orlen

W nadchodzącym roku Orlen czeka wiele wyzwań, w pokonaniu których ma pomóc sprawna struktura organizacyjna firmy:

Uważam, że największe wyzwanie, tak jak w każdym roku, to jest adekwatna reakcja na pojawiające się różne sytuacje makroekonomiczne. Sytuacja makro nam sprzyja, ale jeśli pojawi się jakaś nadzwyczajna sytuacja, marże rafineryjne spadną, albo marże petrochemiczne, to ta umiejętność reagowania, zdobywania udziałów rynkowych, to jest coś co spółka ma w sobie i chcemy, żeby absolutnie wzmacniała.

Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes ds. finansowych, PKN Orlen

Kluczowym wydarzeniem dla płockiego giganta było ogłoszenie w końcówce ub. r. strategii, która obejmuje nie tylko cele krótko i długookresowe, ale także kierunki rozwoju światowego sektora energetycznego.

Takim podsumowaniem wydaje się była ogłoszona w grudniu 2016 roku strategia, bo naprawdę bardzo dużo operacyjnie pracowaliśmy i nakreśliliśmy kierunki strategiczne zarówno w perspektywie krótkoterminowej - na najbliższe dwa lata, jak i średnioterminowe - na najbliższe pięć lat. Zaadresowaliśmy także tzw. metatrendy, czyli rozbudziliśmy naszą wyobraźnię, co może się zdarzyć w perspektywie bardzo długoterminowej.

Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes ds. finansowych, PKN Orlen

Zobacz także: Rekordowy rok Orlenu. ,,Osiągnęliśmy historyczne wyniki"

Zobacz także: Szef MAE i Kurtyka o problemach polskiej energetyki

Reklama

Komentarze

    Reklama