• Partner główny
    Logo Orlen

Elektroenergetyka

Wiceprezes Enei: Połaniec będzie miał dobry wpływ na naszą sytuację finansową

Mikołaj Franzkowiak, wiceprezes zarządu Enei do spraw finansowych, skomentował dla serwisu Energetyka24 zakup Elektrowni Połaniec. Jego zdaniem, zakup Elektrowni Połaniec wpłynie pozytywnie na warunku finansowe spółki.

,,Patrząc na warunki i na mnożniki, przy których tę transakcję zawarliśmy, ta transakcja jest przeprowadzona na bardzo atrakcyjnych dla nas i naszych akcjonariuszy warunkach. Ta transakcja jest przeprowadzona przy mnożniku mniej więcej 3,5krotności wartości przedsiębiorstwa do EBITDA. To jest dla nas bardzo istotny element"-powiedział.

,,Drugi element jest taki, że przejmujemy podmiot, który jest niezadłużony, który skonwertował całość swoich pożyczek wewnątrzgrupowych na kapitał i tylko w niewielkiej części spłacił je z gotówki, którą posiadał"- dodał Franzkowiak.

Zobacz także: Prezes Enei dla Energetyka24: widzimy dużą synergię Połańca i Bogdanki

,,Trzecim istotnym elementem jest to, że przejmujemy podmiot, który ma gotówkę, który ma kapitał obrotowy. On nie wymaga dofinansowania, on normalnie prowadzi działalność operacyjną, już odkąd rozliczyliśmy transakcję"- stwierdził.

,,W długim terminie zakładamy, że ta transakcja będzie miała bardzo dobry wpływ na naszą sytuację finansową. W krótkim terminie jest podobnie, to jednak dobre mnożniki, przy których tę transakcję zrealizowano dają nam szansę na to, żeby cały czas utrzymać siłę od strony finansowej oraz na to, by zintegrować podmiot z całą grupą"- podkreślił Franzkowiak.

,,Cały czas obserwujemy rynek. To wszystko zależy od tego, na jakich warunkach te transakcje mogą być zawarte. Prowadzimy biznes, który przynosi regularnie od strony operacyjnej przypływy pieniężne i przyglądamy się temu, co na rynku się dzieje"- powiedział.

Komentarze