• Partner główny
    Logo Orlen

Strona główna

Wiceminister Tobiszowski przejął nadzór nad KGHM

Fot. kghm.pl
Fot. kghm.pl

KGHM Polska Miedź przeszła pod nadzór wiceministra energii Grzegorza Tobiszewskiego. Przejęcie nadzoru nad miedziową spółką związane jest z likwidacją Ministerstwa Skarbu Państwa.

Podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami w Katowicach, Tobiszowski, który w resorcie energii zajmuje się już m.in. sektorem węgla kamiennego i brunatnego, poinformował, że decyzją ministra Krzysztofa Tchórzewskiego, w jego gestii znajdzie się też nadzór nad KGHM.

Zobacz także: Azoty i KGHM trafią pod nadzór Ministerstwa Energii

 Zobacz także: DGP: ,,resortowa walka" o KHGM zakończona. Spółka trafi pod nadzór ME

W ocenie wiceministra, obecnie najważniejszym zadaniem dla KGHM jest dokonanie szczegółowego bilansu działalności, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Na tej podstawie – jak mówił – do połowy roku powinien powstać plan działania dla całej grupy.

„KGHM musi zbilansować się w Polsce i dokonać głębokiego bilansu na zewnątrz. Dla tej firmy przychodzi bardzo ważny moment, w którym musi (…) zastanowić się, jak pogrupować swoją aktywność za granicą” – powiedział Tobiszowski, przypominając, że miedziowy koncern jest zaangażowany w zagraniczne projekty, co do których pojawiały się wątpliwości.

Oprócz oceny zaangażowania za granicą spółka stoi też obecnie przed zadaniem – jak mówił wiceminister – dobrego zaplanowania eksploatacji w kraju. „Dla KGHM jest teraz ważny czas projektowania nowych złóż, nowej perspektywy” – powiedział Tobiszowski, zapowiadając, że w maju, podczas roboczego spotkania, będzie chciał omówić plany grupy na przyszłość z jej prezesem, Radosławem Domagalskim-Łabędzkim.

„Obecnie prezes to analizuje, w maju siadamy do roboczej rozmowy. Będziemy próbowali coś wypracować w pierwszym półroczu” – dodał wiceminister wskazując, że KGHM potrzebuje „jak najszybciej” przedłożenia spójnego, racjonalnego planu dotyczącego kierunków dalszego działania, zarówno w kontekście aktywów zagranicznych (chodzi o plan dla każdego z zagranicznych projektów), jak i perspektyw dla eksploatacji złóż krajowych.

Najbardziej znanym zagranicznym przedsięwzięciem KGHM jest odkrywkowa kopalnia Sierra Gorda w Chile.

Pytany o potencjał KGHM do przyszłej wypłaty dywidendy, Tobiszowski zastrzegł, że nie ma żadnych decyzji w tej sprawie. Ocenił, że polityka dywidendowa musi wynikać z analizy całości sytuacji spółki, obecnie prowadzonej przez jej zarząd.

Krzysztof Nieczypor / PAP

Komentarze