Elektroenergetyka
Wiceminister energii: W Polsce środowisko elektroenergetyczne jest często nowocześniejsze niż we Francji [RELACJA]
Zdaniem Andrzeja J. Piotrowskiego, wiceministra energii, wbrew obiegowej opinii polska elektroenergetyka jest często nowocześniejsza, niż w innych krajach europejskich - szczególnie w odniesieniu do systemów zarządzania. Należy jednak mieć na uwadze, że wdrażanie nowoczesnych rozwiązań wiąże się także z pewną odpowiedzialnością co do ich skutków.
Wiceminister Piotrowski był jednym z uczestników debaty „Energetyka 2.0” zorganizowanej podczas konferencji „Państwo 2.0”, która w dniach 2-3 marca odbywała się w Warszawie. Podczas swojego wystąpienia podkreślał: „W Polsce środowisko elektroenergetyczne jest często nowocześniejsze, niż np. we Francji - miałem to okazję porównać. Wykorzystujemy w efektywny sposób nowoczesne technologie - szczególnie jeśli chodzi o systemy zarządzania”. Przedstawiciel resortu energii zwracał również uwagę na fakt, że wdrażanie nowoczesnych technologii nie może być celem samym w sobie, ale powinno służyć poprawianiu efektywności sektora: „Jeżeli nowoczesne technologie mają sprzyjać optymalizacji, to w ślad za tym idzie wrażliwość systemu na jakiekolwiek elementy nierównowagi” - klarował A. Piotrowski.
Podobną opinię, co do stopnia zaawansowania branży wygłosił Tomasz Bendlewski, reprezentujący Asseco Poland: „Nasza energetyka nie jest energetyką zacofaną, wskazują na o analizy porównawcze wykonywane przez naszą firmę”. Dodał również, że ciąży na nas duża odpowiedzialność: „Namawiałbym do pewnego rozsądku w wykorzystywaniu technologii informatycznych. Świat zmienia się w sposób niezależny od nich (…) Klienci sektora elektroenergetycznego będą otrzymywali inne oferty, nazywane dzisiaj kompleksowymi, komplementarnymi, itd. - łączące szereg usług. Firmy energetyczne muszą szukać innych źródeł finansowania”.
Zobacz także: PO ostrzega rząd: możliwe podwyżki cen energii
Zobacz także: NFOŚiGW: 300 mln na energooszczędność dla wspólnot mieszkaniowych