Wytwórnia wodoru w Elektrowni Konin coraz bliżej

22 lipca 2021, 12:13
El._Ptnow1
fot. ZE PAK/Elektrownia Konin
Energetyka24
Energetyka24

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) otrzymał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie wytwórni wodoru wraz z infrastrukturą towarzyszącą na terenie Elektrowni Konin, podała spółka.

"Wytwórnia wodoru na terenie Elektrowni Konin ma powstać w oparciu o elektrolizery z membraną elektrolitowo-polimerową (technologia PEM). Pierwszy elektrolizer został już przez spółkę zamówiony, a jego dostawa przewidywana jest na przełomie roku 2021/2022. Energia elektryczna wykorzystywana do celu eksploatacji elektrolizera będzie pochodziła w 100% z odnawialnego źródła energii. Produkowany przez elektrolizery wodór będzie sprężany przez układ sprężarek do ciśnienia 300 - 450 bar i na bieżąco pompowany do pojazdów transportujących wodór. Specjalnie dobrane sprężarki będą mogły bezpośrednio zasilać stanowiska tankowania wodoru" - czytamy w komunikacie.

Wytwórnia będzie wykonana w technologii modułowej (kontenerowej), co pozwala na jej stosunkowo prostą rozbudowę. Zamówiony elektrolizer dla pierwszego etapu realizacji zadania będzie miał moc 2,5 MW, co pozwoli na maksymalną produkcję wodoru w ilości 1000 kg na dobę. W przypadku konieczności rozbudowy, przyznana decyzja środowiskowa daje możliwość zwiększenia produkcji wodoru do 20 000 kg na dobę. Woda do produkcji wodoru dostarczona będzie z istniejącej w elektrowni stacji DEMI, podano także.

Reklama
Reklama

Grupa ZE PAK, w której Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin jest spółką dominującą, prowadzi działalność obejmującą wydobycie węgla brunatnego, jak również wytwarzanie oraz sprzedaż energii elektrycznej i ciepła. Spółka jest notowana na GPW od 2012 r. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 2,21 mld zł w 2020 r.

Źródło: cire.pl

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Pentody
piątek, 23 lipca 2021, 16:08

"Energia elektryczna wykorzystywana do celu eksploatacji elektrolizera będzie pochodziła w 100% z odnawialnego źródła energii." Czy to znaczy, że przy produkcji wodoru nie wytworzy się ani grama złowrogiego dwutlenku węgla ani też innych szkodliwych gazów ? A jeżeli jednak wytworzy się, to ile ? No i jaki jest koszt wyprodukowania np 1 kg wodoru ?

EINSTEIN III
czwartek, 22 lipca 2021, 15:53

Pytanie zasadnicze brzmi, ile kosztować ma zużyta do elektrolizy energia elektryczna i w jakim procencie, będzie czystą? Jeden kilogram wodoru uzyskany w procesie elektrolizy wymaga dostarczenia do elektrolizera 48 - 50 kWh energii elektrycznej.

rmarcin555
czwartek, 22 lipca 2021, 21:49

Produkcja wodoru metodą elektrolizy ekonomicznego sensu nie ma. Jedynie do konwersji nadwyżek energii.

Tweets Energetyka24