Ważny niemiecki polityk: jesteśmy uzależnieni od Rosji, a Rosja ogranicza dostawy gazu

18 października 2021, 16:40
44138259955_f242b844fd_k
Fot. www.stephan-roehl.de / Flickr
Energetyka24
Energetyka24

DOTYCZY:


Obowiązkiem obecnego rządu Niemiec jest negocjowanie z Moskwą w sprawie dostaw gazu - ocenił współprzewodniczący partii Zielonych Robert Habeck. Jesteśmy uzależnieni od Rosji, a Rosja ogranicza dostawy gazu - dodał.

W programie telewizji ARD "Bericht aus Berlin" Habeck wzywa urzędujący rząd niemiecki (po wrześniowych wyborach do Bundestagu trwają negocjacje w sprawie utworzenia nowego gabinetu) do rozmów z Moskwą na temat dostaw rosyjskiego gazu. Wysokie ceny gazu budzą niepokój ludzi - wskazał polityk.

Reklama
Reklama

"Jesteśmy uzależnieni od Rosji, Rosja dławi dostawy gazu, magazyny nie są pełne, a zapotrzebowanie jest duże. Obecny rząd federalny powinien jeszcze szybko porozmawiać z Rosją, żeby to się zmieniło" - powiedział.

Zdaniem Zielonych budzący kontrowersje gazociąg Nord Stream 2 nie może jeszcze otrzymać pozwolenia na eksploatację ze względu na wymogi unijne. "Rosja wydaje się grać z nami w pokera, ale to jest kwestia polityki zagranicznej, którą obecny rząd może przynajmniej jeszcze negocjować" - powiedział Habeck.

Zieloni mają duże szanse na znalezienie się w nowym rządzie niemieckim. Uczestniczą w negocjacjach koalicyjnych z socjaldemokratyczną SPD i liberalną FDP. 

Minister gospodarki Peter Altmaier podkreślił niedawno, że w Niemczech istnieje wysokie bezpieczeństwo dostaw mimo podwyższonych cen gazu - przypomina w poniedziałek dziennik "Die Welt". Jak przekazał Altmaier, magazyny gazu są wypełnione w około 75 procentach. Zapewnił, że ze względu na większe dostawy z Norwegii i Wielkiej Brytanii nie ma jednostronnego uzależnienia od Rosji w kwestii importu gazu. 

Gazeta pisze, że "w ostatnim czasie prezydent Rosji Władimir Putin prowadzi kampanię na rzecz szybkiego uruchomienia gazociągu Nord Stream 2, który ma dostarczać gaz ziemny z Rosji przez Morze Bałtyckie do Niemiec". "Putin twierdzi, że dostawy tą drogą złagodziłyby napięcia na (...) rynku gazu" - cytuje polityka "Die Welt".

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Buczacza
środa, 20 października 2021, 00:15

W tej układance. Jest tylko jedna tajemnica. Gdzie wyląduje frau Merkel. Kierunek wschodni w jej przypadku wydaje się adekwatny...

miśColargol
poniedziałek, 18 października 2021, 19:22

ale przeta jego partyjkę sponsorują amerykanie, to niech załatwi ichniejsze tanie LNG, i ruskom zagra na nosie.

LeLo
poniedziałek, 18 października 2021, 23:23

A w którym niemieckim gazoporcie mają odebrać LNG z USA?

ciekawy
wtorek, 19 października 2021, 19:00

Zawsze mogą odebrać w polskim gazoporcie.

miśColargol
wtorek, 19 października 2021, 10:56

tu nie chodzi o odbieranie, ale o gadanie jaki to ruski gaz jest zły, już ostatnio gadają jak nasz klasyk "jestem przeciw, a nawet za", w ich wypadku kolejność odwrotna.

MacGawer
wtorek, 19 października 2021, 20:45

A który kanclerz gadał, że ruski gaz jest zły? Schroder? Merkel? Nie, oni aż nóżkami przebierali aby kłaść kolejne rury. Zapomnieli o syndromie nakomana: gdy dostawca kogoś uzależni to może go później wokół palca owijać. Gdyby trzymać się tego porównania to kim są kanclerze Niemiec jak nie naganiaczami dilerów?

a
środa, 20 października 2021, 13:01

A kim są prezydenci USA jak nie "naganiaczami" dla swoich firm, każdy prezydent powinien dbać o interes własnego kraju - no oprócz naszego ten dba ale o ineteresy innych / zresztą jak zwykle w naszej historii /

ciekawy
czwartek, 21 października 2021, 15:50

Ty też dbasz o interesy innych - w tym przypadku Gazpromu. To zadziwiające że zauważasz u innych dokładnie to samo czego nie zauważasz u siebie. Jakim terminem określa się takie zachowanie? Ah, to przecież hipokryzja.

Buczacza
środa, 20 października 2021, 09:53

Nic dodać nic ująć.100%. Obrazowo Złapał Kozak Tatarzyna a Tatarzyn za łeb trzyma.

ciekawy
wtorek, 19 października 2021, 19:01

Teraz wszyscy mają solidny dowód na to że ruski gaz jest zły. Jeżeli jakiś Niemiec w to nie wierzył do tej pory to teraz niech mu tyłek marznie.

Kowalskiadam154
poniedziałek, 18 października 2021, 19:02

Zielonym generalnie nie podoba się gaz i to nie tylko z NS2 ale z każdego kierunku podobnie atom węgiel i ropa

Fanklub Daviena i GB
wtorek, 19 października 2021, 22:13

Wysiedliłbym Wyspę Wolin (za odszkodowaniem), zlikwidowałbym tam wszelkie udogodnienia cywilizacyjne (budynki, prąd, gaz, ciepło, wodę) a następnie wyłapał "zielonych" i zesłał bez ubrań na Wolin na 5 lat. Niech sobie żyją zgodnie z naturą ogrzewając się w słońcu i piekąc uzbierane korzonki w cieple słońca skupionym przez wypolerowany przez nich na lśniącą parabolę kamień a ciepło w zimie niech zapewnią im własnoręcznie utkane szaty z uzbieranych wodorostów. Mam nadzieję, że nie będą łamać swoich zasad zbierając i paląc chrust (emituje CO2 i cząstki dymu!). Po 5 latach ci co przeżyli mogliby być wpuszczeni do cywilizowanego społeczeństwa, bo byliby zrehabilitowani i chyba już na prąd i gaz by nie wybrzydzali... :D

Tweets Energetyka24