Reklama

Atom

Synthos z GE Hitachi chce zbudować polski atom. Złożył wniosek do PAA

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) poinformowało, że Synthos Green Energy (SGE), należący do grupy Synthos Group SA, rozpoczął rozmowy z Państwową Agencją Atomistyki (PAA) o potencjalnym projekcie małego reaktora modułowego BWRX-300.

Zgodnie z ustawą z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo jądrowe, przed wystąpieniem o pozwolenie na budowę obiektu jądrowego, strona tj. SGG może zwrócić się do PAA o wydanie ogólnej opinii o rozwiązaniach organizacyjno-technicznych, jakie należy zastosować przy budowie i eksploatacji potencjalnego obiektu w Polsce. SGE zamierza zwrócić się o opinię ogólną - wcześniej przedłożyła PAA dokument opisujący parametry techniczne BWRX-300. 

Reklama

Reklama

SGE i GEH podpisały niedawno strategiczną umowę o współpracy, która koncentruje się na rozwoju i wdrożeniu BWRX-300. Oprócz GEH, SGE wspierają w staraniach także Exelon Generation, Fortum i CMS Legal.

"Dzięki naszemu podejściu od projektu do kosztów uważamy, że BWRX-300 jest idealny dla SGE i Polski w celu zaspokojenia popytu na czystą, stabilną i przystępną cenowo energię" - powiedział Jon Ball, wiceprezes wykonawczy ds. produktów jądrowych w GEH. "Z niecierpliwością czekamy na wsparcie SGE, ponieważ zakłada  ona wdrożenie tej technologii w celu zaspokojenia potrzeb energetycznych  Polski i pomoc w osiągnięciu celów dekarbonizacji" - dodał.

"SGE i jej partnerzy strategiczni mocno wierzą, że technologia SMR, taka jak BWRX-300 firmy GEH, może być częścią planu głębokiej dekarbonizacji polskiej energetyki i przemysłu" - powiedział Michał Sołowow, właściciel Grupy Synthos.  

"Nasza prośba do PAA pozwoli na ustalenie zakresu pełnego wniosku o opinię ogólną o rozwiązaniach organizacyjno-technicznych, jakie należy zastosować przy budowie i eksploatacji zakładu z technologią BWRX-300" - powiedział Rafał Kasprów, prezes SGE. "To pierwszy krok, a my jesteśmy przygotowani do dalszego procesu regulacyjnego wraz z PAA" - dodał.

GEH i Synthos SA ogłosiły w październiku 2019 r. porozumienie o współpracy w zakresie potencjalnych aplikacji wdrożeniowych dla BWRX-300 w Polsce. Synthos, producent kauczuków syntetycznych i jeden z największych producentów surowców chemicznych w Polsce, jest zainteresowany uzyskaniem niedrogiej, wolnej od emisji dwutlenku węgla energii elektrycznej.

BWRX-300 to reaktor chłodzony wodą o mocy 300 MWe SMR z naturalną cyrkulacją z pasywnymi systemami bezpieczeństwa, który wykorzystuje konstrukcję i podstawę licencjonowania ESBWR firmy GEH z certyfikatem NRC w USA. Dzięki radykalnemu uproszczeniu projektu, GEH przewiduje, że BWRX-300 będzie wymagał znacznie mniejszych kosztów kapitałowych na MW w porównaniu z innymi projektami SMR chłodzonymi wodą lub istniejącymi projektami dużych reaktorów jądrowych.

GEH uważa, że ​​dzięki wykorzystaniu istniejącej certyfikacji projektu ESBWR, wykorzystaniu licencjonowanych i sprawdzonych projektów paliw jądrowych, włączeniu sprawdzonych komponentów i łańcuchów dostaw oraz wdrożeniu innowacji upraszczających, BWRX-300 może, zdaniem GEH, stać się konkurencyjny kosztowo w stosunku do innych form wytwarzania.

Reklama

Komentarze (3)

  1. tut

    Elektrownie jądrowe w Polsce będą. Ktoś je z całą pewnością zbuduje. Może nie będzie to państwowy molach, ale to nie zmienia mojego stwierdzenia. Ja takie twierdzenie postawiłem już dość dawno i jak na razie nie zmieniam zdania.

    1. w

      juz widze prywaciarzy z Polski budujacych te elktrownie za własna kasę./ Co rusz potykam sie o powstałe w miejscy "sprywatyzowanego" polskiego przemyslu państwowego ,zakłady elektroniczne, fabryki sprzetu mechanicznego itd itd. Szyldy GO-GO oswietlaja drogi- to sa te zakłady ???

    2. Będą bo niema innego wyjścia.

  2. w

    najtaniej to byłoby chyba z Rosatomem jak Finowie.

    1. Davien

      I najmniej bezpiecznie, do tego uzalezniałoby nas od wrogiego państwa.

  3. rmarcin555

    Szukają miejsca na zbudowanie prototypu i frajera, który za to zapłaci. Budowę SMR trzeba przemyśleć pod kątem konkretnego zastosowania. No i dobrze by było znać jakieś oszacowania kosztów, bo hasło "będzie lepiej niż u konkurencji" to trochę za mało.

Reklama