Morawiecki: Prowadzimy aktywne działania w celu zablokowania Nord Stream 2

21 lutego 2018, 15:37
1200_650_matched__p0yhd1_25ca9818a6234faceffaffcc5292f24a
FOT. P. TRACZ / KPRM

Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego Nord Stream 2 narusza zasadę dywersyfikacji która leży u podstaw bezpieczeństwa energetycznego UE. Polityk podkreślił, że polskie władze prowadzą aktywne działania mające na celu zablokowanie budowy gazociągu.

We wtorek na łamach "Frankfurter Allgemeine Zeitung" siedmiu niemieckich posłów i eurodeputowanych wezwało w liście otwartym rząd Niemiec do rezygnacji z planowanego gazociągu Nord Stream 2, powołując się przy tym na europejską solidarność.

Do apelu odniósł się premier Morawiecki, który podkreślił, że polski rząd "z zadowoleniem przyjmuje do wiadomości wczorajszy apel europejskich i niemieckich posłów, który ukazał się w +Frankfurter Allgemeine Zeitung+".

"Nord Stream 2 narusza zasadę dywersyfikacji, która leży u podstaw bezpieczeństwa energetycznego UE. Druga nitka gazociągu zwiększa uzależnienie Europy nie tylko od jednego dostawcy, ale również od jednego kierunku tranzytu" - zaznaczył szef polskiego rządu.

"Dlatego prowadzimy aktywne działania, jak i wspieramy działania instytucji europejskich, mające na celu zablokowanie budowy Nord Stream 2" - oświadczył premier.

kn/PAP

Energetyka24
Energetyka24
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
mefis58
niedziela, 4 marca 2018, 12:35

\"...Nord Stream 2 narusza zasadę dywersyfikacji ...\". Ciekawe jak rozumie pan premier słowo \"dywersyfikacja\". Zgodnie z definicją słownika języka polskiego dywersyfikować to tyle co \"różnicować (produkcję bądź usługi w celu zmniejszenia ryzyka gospodarczego). Oto zatem gaz poprowadzony rurociągiem NS-2 będzie uderzał w europejski proces \"dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia w gaz\", ale już TEN SAM GAZ tyle, że poprowadzony przez terytorium \"bratniej\" Ukrainy żadnego niebezpieczeństwa dla dywersyfikacji za sobą nie niesie. Powtórzmy : TEN SAM GAZ !!! Ciekawe rozumienie LOGIKI !!! Dodajmy, że jeśli pan Morawiecki boi się gazu prowadzonego przez NS-2 to należy powiedzieć wprost i jednoznacznie, że NIKT NIKOGO NIE ZMUSZA do kupowania tego gazu. Ta droga przesyłu daje tylko SZANSĘ na takowe zakupy. Skoro ten gaz będzie droższy niż z innych źródeł (jak twierdzi geniusz gospodarczy p. Woźniak) to nikt go NIE KUPI !!! To tak jakby drzeć ryja, że sąsiad kupił samochód i w ten sposób \"ograniczył naszą swobodę wyboru środków transportu\". Otóż nie ogranicza. Nie podoba się \"podwózka nowym samochodem sąsiada, to zawsze możesz jechać autobusem, albo kupić swój samochód !!!

skipper
środa, 21 lutego 2018, 23:49

i wyjdzie jak z Izraelem.Mamy geniusza .Polska się w tej sprawie już dawno nie liczy!!!!!!!!!!!!!

Niniu
środa, 21 lutego 2018, 20:38

7 posłów to już jest coś. Cieszę się, że Nasz Premier ich zauważył i popiera. Myślę, że warto pomyśleć o krajowej inicjatywie i zorganizować uchwalenie przez Polski Sejm na wniosek grupy posłów ten projekt stryikte polityczny, zabójczo szkodliwy jakim jest budowa NS2 i wspieranie tego projektu przez nieodpowiedzialnych, krótkowzrocznych polityków poszczególnych krajów UE. Powinniśmy dodatkowo wezwać Rosję do wstrzymania budowy nowych rurociągów. Proponuje rozpoczęcie działań lobingowych na forum międzynarodowym w celu obłożenia Rosji zakazem wydobywania i eksportu wszelkich węglowodorów np. ze względów ochrony środowiska które jest dziedzictwem całego świata a obecnie jest dewastowane przez rosyjski reżim.

mefis58
niedziela, 4 marca 2018, 12:38

GENIALNE !!! Tak powinniśmy działać i w sprawie NS-2 chyba tak właśnie działamy. Bez sensu, ale z użyciem szczytnych haseł dotyczących \"dywersyfikacji, suwerenności i ogólnie \"praw człowieka\" Żałosne, ale niestety prawdziwe.

Tweets Energetyka24