BP będzie magazynować ropę na supertankowcu

10 września 2020, 11:11
ship-629472_1280
Fot. Pixabay

BP wyczarterowało supertankowiec, na pokładzie którego zamierza przechowywać ropę naftową. Dzienny koszt operacji wynosi ponad 20 tysięcy dolarów.

Wzrost zakażeń koronawirusem, złe warunki pogodowe oraz koniec letniego sezonu wyjazdowego na półkuli północnej doprowadziły do spadku cen wynajmu tego typu jednostek - zauważają analitycy agencji Reutera. To ważna informacja, ponieważ w pierwszym okresie spadku popytu (i zarazem notowań) ceny czarterów poszybowały w górę - wiele firm zdecydowało się na przechowywanie surowca właśnie w pływających magazynach.

Za czarter bardzo dużej jednostki (VLCC) BP będzie płacić 20,5 tys. dolarów dziennie przez pierwsze trzy miesiące. Gigant ma możliwość przedłużenia tego okresu o taki sam okres, ale dzienna cena wzrośnie wtedy do 22 tys. dol.

Tankowiec powinien dotrzeć dzisiaj do portu Linggi, przy zachodnim wybrzeżu Malezji.

W okresie szczytowego zapotrzebowania spółki energetyczne płaciły za jeden dzień czarteru ok. 120-130 tysięcy dol. Po załamaniu cen surowca handlowcy gromadzili wówczas zapasy z przeznaczeniem do sprzedaży w późniejszym okresie. W drugim i trzecim kwartale roku do magazynów trafiło łącznie ponad miliard baryłek ropy.

KomentarzeLiczba komentarzy: 6
dim
sobota, 12 września 2020, 09:47

Tuż przed "nieoczekiwanym" atakiem Saddama Husseina na Kuwejt, na jednym z kotwicowisk (tym, które poznałem ja, ale nie wiem ile takich było) czekało sobie spokojnie kilkadziesiąt takich supertankowców, zapełnionych ropą, wszystkie należące do Greków. Armator wypłacił nam zadatki i pożyczył "fajnego wakacyjnego wypoczynku". To abyśmy nie poszukali pracy gdzie indziej. Ale nie powiedzieć, o co to chodzi. Każdego wieczora być pod znanym mu telefonem... Wypoczynek był faktycznie fajny :) Aż nagle radio ogłosiło: Irak napadł na Kuwejt ! Zaraz też dzwoni telefon: Dimitri, jutro o 10:00, w załogowym, ze spakowanym workiem żeglarskim i dokumentami. Pod biurem armatora (jakoby londyńskiego, biuro oczywiście w Pireusie) czekały już autobusy. Krótkie sprawdzenie listy, w książkę żeglarską wpisują mi japońskiej budowy tankowiec 270 czy 280 tysięcy ton ropy (już nie pamiętam), kapitan w załogowym rzuca tylko pytanie: Ty jesteś elektronikiem tak ? Podobno wy z Polski naprawiacie na mostku zupełnie wszystko ? - tak, Panie kapitanie, ale do tego potrzebna jest niezbędnie szczegółowa angielskojęzyczna dokumentacja techniczna. - Będzie, będzie... taaak ależ oczywiście, angielska ! - Na miejscu okazało się, że wszystko tylko po japońsku :)))))))) Następnie woziliśmy ropę, możliwe że łamiąc embargo. Średnio co 2 tygodnie zmienialiśmy nazwę statku i banderę, oczywiście wirtualnie - w radio. Zabezpieczenie, ale głównie przed działaniami konkurencji. Zatoka Perska do Port Elisabeth, to na południu RPA... UWAGA UWAGA: Nie widziałem tam już ani jednego białego, prócz kontraktowego dentysty i załóg holenderskich holowników. W porcie i w mieście większość byli to Azjaci, trochę było też tych ciemniejszych. A w gazetach reklamy na całą stronę: Tylko na motocyklu Honda zdołasz uciec przed bandytami na drodze ! Otóż nas, w przyszłej Europie (czy może w byłej Europie ?) - nas też to czeka.

dim
niedziela, 13 września 2020, 10:48

Sprawdzam w internecie... dokładnie 237 tysięcy ton, ale nie to jest istotne. Otóż choć wszyscy pracowaliśmy u znanego także z dbałości o statki (mnóstwo wielkich statków, piękny stan utrzymania) i cenionego przez załogi armatora, z biurem załogowym w Pireusie, przy czym firma znana od kilkudziesięciu lat, teraz okazuje się, że formalnie ten VLCC (supertankowiec) należał do firmy z jednym tylko statkiem. Czyli gdyby coś się stało, nie byłoby jak egzekwować gigantycznych odszkodowań np. za zanieczyszczenie środowiska.

mefis58
piątek, 11 września 2020, 16:05

Raczej tej ropy nie będą przechowywali "na pokładzie" tego supertankowca

rob ercik
piątek, 11 września 2020, 15:26

Radził bym uważać, Amerykanie lubią ostatnio zajmować tankowce, oceywiscy w obronie demokratyzacji i pokoju

Davien
niedziela, 13 września 2020, 23:03

Doprawdy?? Bo mi sie zdawało ze to Iran celuje w tego typu akcjach i atakach terrorystycznych na tankowce?

rob ercik
środa, 16 września 2020, 11:47

Jeśli czegoś nie rozumiesz to nie komentuj, a żądło kiedy cokolwiek rozumiesz

Tweets Energetyka24