Akademik Czerski skierował się do bazy Nord Stream 2. Wznowi budowę gazociągu?

26 października 2020, 11:14
statek tanker ropa pixabay
Fot. Pixabay

Rosyjski statek do układania rur Akademik Czerski udał się do niemieckiego portu Mukran, który jest obecnie bazą logistyczną projektu gazociągu Nord Stream 2. Poinformował o tym Reuters, powołując się na dane z systemu śledzenia statków Refinitiv Eikon.

Statki dostawcze Finval i Umka płyną do tego samego portu.

Okręty te w październiku znajdowały się w pobliżu Akademika Czerskiego w porcie w Kaliningradzie. Tutaj też stacjonował statek "Baltic Researcher".

Finval, według systemu śledzenia statków, znajdował się w stanie testów, co może świadczyć o tym, że Akademik Czerski prowadzi testy w celu wznowienia kładzenia ostatniego odcinka Nord Stream 2.

W ubiegłym tygodniu, 20 października, Departament Stanu USA ogłosił rozszerzenie listy sankcji wobec Nord Stream 2. W szczególności Waszyngton zakazał dostarczania usług, towarów lub finansowania "modernizacji lub instalowania sprzętu" na statkach, które będą obsługiwać ten rosyjski projekt. 

KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Marek1
wtorek, 27 października 2020, 19:29

Z Czerskim ruskie mają ten problem, że bez dostaw i zamontowania specjalistycznych urządzeń pozycjonujących i spawalniczych NIE będzie on mógł dokończyć kładzenia NS2. Jeśli podejmie on kładzenie rurociągu, to albo Waszyngton jednak zmienił zdanie co do NS2 i dogadał się jakoś z Kremlem, albo znalazła się jakaś zachodnia firma, która olała sankcje USA i jednak sprzedała(zapewne przez łańcuch pośredników) takie urządzenia Gazpromowi. Tak czy siak dokończenie i uruchomienie NS2 znacząco pogarsza syt. Polski i Ukrainy tak wobec Moskwy jak i Berlina. Mamy kolejny przykład ILE warte są dla Polski "gwarancje" USA ?

Mariusz
wtorek, 27 października 2020, 17:03

Dlaczego Polska nie nałoży własnych sankcji na Niemcy za kolaborację z Kremlem? Jeśli Polska dalej będzie włączona w niemiecki łańcuch finansowania wojen Kremla będziemy finansowali własne rozbiory za pośrednictwem gospodarki niemieckiej, której Polska jest podwykonawcą. Pora rozłączyć gospodarki PL-DE, sankcje, cła, zakazy itp. albo rozbiory.

HeHe
piątek, 30 października 2020, 10:45

Niech nasze władze oprócz sankcji na Niemcy nałożą też własne sankcje za "kolaborację z Kremlem" na Francję, resztę Europy zachodniej oraz Węgry i Czechy bo wszystkie te kraje kupują w Rosji gaz, prowadzą z nią handel a dodatkowo na Węgrzech Rosjanie budują dwa kolejne bloki elektrowni jądrowej. Wszystko to wręcz krzyczy o polskie sankcje :))

Kowalskiadam154
poniedziałek, 26 października 2020, 13:42

Czyli Niemcy będą jednak dalej finansować ruskie zbrojenia i to na jeszcze większą skale Może już czas by USA postawiło sprawe jasno że każdy kto finansuje ruski sektor zbrojeniowy nie może liczyć na żadną współpracę militarną oraz pomoc Ameryki i niech przeniosą wszystkie bazy z BRD do Polski i do krajów którym rzeczywiście zależy na bezpieczeństwie

HeHe
wtorek, 27 października 2020, 22:00

Ameryka nikomu nie pomaga a lata 20' XXI wieku to nie lata 60' ub. wieku i współpraca militarna Stanów nie jest Niemcom niezbędna. Zresztą czasy są już takie, że teraz na współpracy militarnej z innymi krajami zależy tak samo albo bardziej Amerykanom jak ewentualnym partnerom do takiej współpracy. Jeżeli nie to miejsce Amerykanów chętnie zajmie konkurencja czyli europejski sektor zbrojeniowy albo ruscy :)

HeHe
wtorek, 27 października 2020, 17:46

Ameryka nikomu nie pomaga a lata 20' XXI wieku to nie lata 60' ub. wieku i współpraca militarna Stanów nie jest Niemcom niezbędna. Zresztą czasy są już takie, że teraz na współpracy militarnej z innymi krajami zależy tak samo Amerykanom jak ewentualnym chętnym do takiej współpracy. Jeżeli nie to miejsce Amerykanów chętnie zajmie konkurencja czyli europejski sektor zbrojeniowy albo ruscy :)

Raf
wtorek, 27 października 2020, 09:34

A jaki to sposób niby Niemcy finansują rosyjskie zbrojenia???

czytelnik D24
wtorek, 27 października 2020, 17:07

Pchając do Rosji pieniądze które idą głównie na armię i służby.

GB
wtorek, 27 października 2020, 16:24

Płacąc za gaz i rope do Rosji, która z nich finansuje swoje zbrojenia. Proste? Niemcy (Polska też oczywiście) i inne państwa nie powinny nic kupować w Rosji. Przy czym Polska zmniejsza uzależnienie od Rosji w coraz większym stopniu kupując surowce w innych państwach.

HeHe
czwartek, 29 października 2020, 16:41

Ty i inni wypisujący takie opinie musicie się zdecydować. Albo Rosja zarabia tylko na węglowodorach i dzięki temu finansuje zbrojenia albo eksport tych węglowodorów Rosja finansuje bo dotychczas obie wersje tych poglądów są prezentowane w zależności od tego która z nich w danym momencie jest wygodna piszącemu - np.: trzeba zatrzymać NS2 bo gazociąg ten finansuje rosyjskie zbrojenia ALBO trzeba zatrzymać NS2 bo sprzedaż rosyjskiego gazu przez NS2 nie będzie uzasadniona ekonomicznie i będzie to tylko narzędzie imperialnej polityki Rosji która zamierza sprzedawać gaz Zachodowi ze stratą, dopłacając do tego, byle tylko mieć to narzędzie aby ten Zachód szantażować. Najgorsze jest to, że obie wersje tych wykluczających się poglądów są prezentowane nie tylko przez komentujących teksty na tym portalu ale także a właściwie PRZEDE WSZYSTKIM przez tych którzy te teksty piszą :)

GB
poniedziałek, 26 października 2020, 19:40

Jeszcze nic się nie stało. Budowa nie ruszyła. Zastanawiające jest natomiast to że Akademik Czerski nie wszedł nawet do Kaliningradu, choćby po zapasy. Jak widać Rosja boi się że USA nałoży sankcje na jej ważny port bałtycki...

Marek1
wtorek, 27 października 2020, 19:41

Czerski wraz z kilkoma jedn. pomocniczymi był do niedawna w Kaliningradzie i to co najmniej kilkanaście dni.

GB
środa, 28 października 2020, 09:36

Nie wszedł do portu. Stał koło Mierzei Kurońskiej. Doczytaj.

Tweets Energetyka24