• Partner główny
    Logo Orlen

Gaz

Węgry kupią milion baryłek irańskiej ropy

Irański koncern naftowy National Iranian Oil Company (NIOC) oficjalnie ogłosił, że na Węgry dotrze w nadchodzącym miesiącu milion baryłek ropy naftowej. Surowiec został zakupiony przez koncern MOL.

Seyyed Mohsen Ghamsari, dyrektor wykonawczy NIOC do spraw międzynarodowych, poinformował o umowie słowami: "W nadchodzącym miesiącu na Węgry trafi milion baryłek irańskiej ropy naftowej". Dodał również, że to minimalny wolumen by transport mógł zostać przesłany przez Kanał Suseski.

Wcześniej węgierska grupa kapitałowa MOL zwróciła się do irańskiego przedsiębiorcy z oficjalnym zapytaniem o możliwość zakupu od 30 do 40 tysięcy baryłek ropy dziennie. Pierwotnie problemem był fakt, że irańska ropa ma inne właściwości od tej, której potrzebują Węgrzy. Okazało się jednak, że surowiec wydobywany z nowych złóż w Iranie spełnia wymogi stawiane przez nabywcę.

Węgierski MOL jest przedsiębiorstwem przetwórstwa ropy naftowej i gazu ziemnego, zajmującym się również dystrybucją tych produktów. Jest to obok polskiego PKN Orlen jeden z największych koncernów naftowo-gazowych w Europie Środkowej.

Zobacz także: Islamscy radykałowie z Jordanii nie chcą gazu z Izraela

Zobacz także: Rozpoczęła się budowa albańskiego odcinka Korytarza Południowego

Komentarze