Reklama

Portal o energetyce

Węgry: Greenpeace rozstawił wieloryby przed parlamentem

Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Instalację przedstawiającą wieloryby naturalnej wielkości wyłaniające się z morza odpadków umieściła we wtorek przed węgierskim parlamentem w Budapeszcie organizacja Greenpeace. Akcja ma zwrócić uwagę na problem zaśmiecenia plastikiem.

Wieloryby wielkości 3 i 6 metrów wyłaniają się z morza śmieci zebranych na włoskim wybrzeżu. Od środy rano instalacja przeniesiona zostanie w inne uczęszczane miejsce węgierskiej stolicy – na plac Ferenca Deaka. Potem - jak pisze agencja MTI - ma trafić do Polski.

Jak podkreślił ekspert organizacji Gergely Simon, rocznie produkuje się 300 mln ton plastiku, z czego około połowy przeznaczone jest do jednorazowego użytku, a Dunaj codziennie przenosi do morza 4,2 tony plastikowych odpadów. "Zatem także my przyczyniamy się do zanieczyszczenia plastikiem" – zaznaczył.

Greenpeace chce swoją akcją zwrócić uwagę na to, że podczas gdy w niektórych krajach – np. w Rumunii i Austrii – już zdecydowano o zakazie używania jednorazowych torebek plastikowych, na Węgrzech jeszcze takiej decyzji nie podjęto.

W związku z tym organizacja zainicjowała petycję, którą podpisało dotychczas w internecie prawie 196 tys. osób. Podkreślono w niej m.in., że co minutę do oceanów trafiają plastikowe śmieci, które wypełniłyby samochód ciężarowy, a dwie największe rzeki w kraju, Dunaj i Cisa, są zanieczyszczone mikroplastikiem. "Zażądajmy razem, by także w naszym kraju nie można było używać jednorazowych torebek plastikowych" – napisano w petycji.

jw/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama