Reklama

Górnictwo

Węglokoks konsoliduje spółki. Celem kompleksowy łańcuch dostaw

Spółka Węglokoks Energia ZCP z grupy Węglokoks Energia przejęła w poniedziałek, również należące do tej grupy, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej z Rudy Śląskiej – podał Węglokoks w komunikacie.

Władze Węglokoksu Energii wskazują, że chodzi o konsolidację dotychczasowej działalności spółek z grupy (działających przede wszystkim na terenie Rudy Śląskiej). Celem jest m.in. utworzenie kompleksowego łańcucha dostawy ciepła do odbiorców - z równoczesną możliwością termicznego utylizowania odpadów z terenu Rudy Śląskiej.

 

Dawniej samorządowa spółka PEC z Rudy Śląskiej, dostarczająca ciepło do ponad 1,1 tys. obiektów, została w 2012 r. sprzedana spółce Zespół Ciepłowni Przemysłowych Carbo–Energia z grupy Kompanii Węglowej.

 

Carbo-Energia powstała w 1995 r. w wyniku restrukturyzacji Rudzkiej Spółki Węglowej. Przejęła wtedy ciepłownie działające wcześniej w obrębie rudzkich kopalń. W 2004 r. wszystkie jej udziały przejęła Kompania Węglowa. W chwili przejmowania rudzkiego PEC Carbo-Energia była właścicielem czterech ciepłowni i jednej elektrociepłowni.

 

W kwietniu 2014 r. 100 proc. udziałów w Carbo–Energii przejęło Wspólne Przedsiębiorstwo Energetyczne w Katowicach – obecnie Węglokoks Energia. Powstała wówczas spółka Węglokoks Energia Zespół Ciepłowni Przemysłowych Carbo-Energia, której nazwę w styczniu ub. roku zmieniono na Węglokoks Energia ZCP (obecnie do Węglokoksu Energii należy jeszcze spółka Węglokoks Energia NSE – dawniej Nadwiślańska Spółka Energetyczna).

 

W poniedziałkowym komunikacie Węglokoks poinformował, że zgodnie z przepisami spółka Węglokoks Energia ZCP wstąpiła we wszystkie prawa i obowiązki spółki PEC w Rudzie Śląskiej, która jednocześnie straciła osobowość prawną.

 

Cytowany prezes Węglokoksu Energii Jacek Boroń wskazał na integracyjny wymiar połączenia.

 

"Powstanie zintegrowanego, silnego biznesowo przedsiębiorstwa ciepłowniczego, a tym samym kompleksowego łańcucha dostawy ciepła do odbiorców tj. wytwarzania, przesyłu i dystrybucji ciepła z równoczesną możliwością termicznego utylizowania odpadów z terenu Rudy Śląskiej jest dla nas w Grupie Węglokoks Energia krokiem milowym” - podkreślił.

 

„Będziemy tym samym z pewnością intensyfikować działania związane z pozyskiwaniem nowych odbiorców" – zasygnalizował.

 

Prezes Węglokoksu Energii ZCP Andrzej Łokas zaznaczył, że połączenie spółek w grupie Węglokoks Energia wynika z przyjętej przez nią strategii.

 

„W aspekcie ekonomiczno-finansowym dzięki realizacji połączenia spółek liczymy (...) na optymalizację kosztów, eliminację wzajemnych rozliczeń, poprawę wskaźników finansowych i wyższą konkurencyjność na rynku. Myślę, że realne korzyści płyną także do pracowników naszych spółek w postaci szansy na rozszerzanie kompetencji i zwiększanie możliwości rozwoju zawodowego" – ocenił Łokas.

 

Dotychczasowy prezes PEC Jerzy Warmuziński podkreślił, że ujednolicona struktura organizacyjna daje pełną kontrolę nad procesem wytwarzania, przesyłu i dystrybucji ciepła.

 

„Integracja techniczna systemów ciepłowniczych, jednolity monitoring i zarządzanie ewentualnymi zakłóceniami też staje się łatwiejsze i sprawniejsze. Ponadto będziemy mogli lepiej koordynować działania inwestycyjne, które wpływać będą na poprawę efektywności dostawy ciepła od źródła do odbiorcy finalnego" – wskazał Warmuziński.

 

PEC z Rudy Śląskiej zajmował się wytwarzaniem, przesyłem i dystrybucją ciepła na terenie miasta, ogrzewając m.in. budynki mieszkaniowe, budynki użyteczności publicznej (szkoły, przedszkola, żłobki, szpitale, przychodnie), a także podmioty gospodarcze. Spółka zapewniała też ciepło na cele technologiczne oraz ciepłej wody. Firma kupowała ciepło w elektrociepłowniach zawodowych, a także częściowo sama je wytwarzała we własnych kotłowniach gazowych i olejowych.

 

Wskutek poniedziałkowej transakcji PEC stał się częścią spółki Węglokoksu Energii ZCP, w ramach której działają: elektrociepłownia Mikołaj, ciepłownie Nowy Wirek, Wanda, Bielszowice i Halemba, a także kotłownia Szyb VI.

 

Zobacz także: Spór o deputat węglowy. ,,Strona społeczna nie zaakceptowała propozycji"

 

PAP - mini
Reklama

Komentarze

    Reklama