W 2019 r. opolska elektrownia będzie jedną z najnowocześniejszych siłowni węglowych na świecie. Nowe bloki o mocy 900 MW brutto każdy będą zużywały rocznie ok. 4,1 mln ton węgla pochodzącego z Górnego Śląska. Zastosowanie najnowszych technologii pozwoli na uzyskanie sprawności netto w produkcji energii elektrycznej o ok. 25 proc. wyższej od obecnie stosowanych w polskiej energetyce oraz umożliwi znaczące ograniczenie oddziaływania elektrowni na środowisko, w tym redukcję emisji dwutlenku węgla o ok. 20 proc. na jednostkę wyprodukowanej energii.
–Elektrownie opalane węglem kamiennym odpowiadają za blisko połowę produkcji prądu w Polsce. Dzięki zwiększeniu średniej sprawności nowych bloków z ok. 35 do 45 proc. emisja CO2 zostanie znacząco obniżona. Polska wkłada ogromny wysiłek w modernizację sektora energetycznego. Łączne nakłady spółek skarbu państwa na inwestycje w energetykę wyniosą ponad 100 mld zł do 2020 r.–informuje Ministerstwo Skarbu Państwa.
Inwestycję w Opolu o wartości ponad 11,6 mld zł brutto realizuje konsorcjum: Rafako, Polimex-Mostostal i Mostostal Warszawa przy współudziale Alstom Power, który jest generalnym projektantem i dostawcą kluczowych urządzeń. Konsorcjum wykonało już blisko 10 proc. prac i z powodzeniem realizuje zaplanowane „kamienie milowe”, czyli kolejne kluczowe etapy inwestycji. Zgodnie z harmonogramem blok nr 5 zostanie przekazany do eksploatacji w lipcu 2018 r., a blok nr 6 w lutym 2019 r.
Inwestycja w znaczący sposób przyczyni się do rozwoju regionu. W trakcie realizacji projektu kontrakty na dostawę surowców i materiałów zdobędzie 350 firm, prace wykonywać będzie około 200 przedsiębiorstw budowlanych, a zatrudnienie na placu budowy w szczytowym momencie sięgnie 4 tys. osób.