Reklama

Portal o energetyce

WAŻNE Radosław Sikorski: Litwa powinna się zdecydować: albo terminal LNG albo gazociąg z Polską

  • AW189 fot. AugustaWestland

Litwa powinna wybrać między terminalem LNG i gazociągiem z Polską ponieważ obydwa projekty naraz nie są ekonomicznie opłacalne- powiedział szef MSZ RP Radosław Sikorski na łamach marcowego wydania magazynu IQ."Uważamy, że nie warto budować jednocześnie gazociągu i terminalu LNG na Litwie. Oba projekty naraz nie będą opłacalne. To do Litwinów będzie należeć decyzja, który wybiorą"- brzmią słowa Sikorskiego. Potwierdzają one tezy analiz Defence24.pl. 

12 lutego pisaliśmy o połączeniu gazowym Polski i Litwy:

"To nie tylko interkonektor łączący litewską „wyspę” gazową z Polską (a więc resztą UE), czy budowa infrastruktury pomiędzy Warszawą a Wilnem, to także potencjalna przebudowa już istniejących połączeń nad Niemnem (...) Gazociąg Polska- Litwa zintegrowany z litewską siecią przesyłową uzyskałby połączenie z Łotwą, a przede wszystkim z jej podziemnymi zbiornikami gazu z Inčiukalnis. To z kolei pozwoliłoby go napełniać latem tańszym gazem a zimą sprzedać po wyższej cenie."Stawialiśmy wtedy również ważne pytanie w kontekście litewskiego terminalu LNG:
"Czy przychylne podejście strony litewskiej może oznaczać zarzucenie projektu terminalu LNG w Kłajpedzie? Choć strona polska wielokrotnie sygnalizowała, że budowa gazociągu Polska- Litwa w żaden sposób nie torpeduje tego przedsięwzięcia, to jednak opisana przebudowa infrastruktury nad Niemnem pod kątem polskiego projektu wyraźnie go preferuje. Z drugiej strony szerokie poparcie międzynarodowe dla budowy bałtyckiego terminalu LNG w Estonii może oznaczać, że Wilno musiałoby zrealizować swoje plany za pomocą własnych środków. Obie kwestie w zasadzie udzielają nam odpowiedzi na zadane pytanie."Zobacz pozostałe komentarze i analizy Defence24.pl w tym temacie:
Piotr A. Maciążek

Reklama

Komentarze

    Reklama