Reklama

OZE

Warszawa: protest przeciwko specustawie wiatrakowej

  • Pistolet podwodny SPP-1M i karabinek podwodny APS. Fot. M.Dura

W Warszawie odbyła się dziś manifestacja w obronie energetyki wiatrowej. To sprzeciw przedsiębiorców, samorządowców i pracowników farm wiatrowych wymierzony przeciwko przepisom uderzającym w tą branżę. 

Około 2000 protestujących przemaszerowało dziś pod Sejm gdzie apelowało o przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie nowych przepisów jakie mają objąć branżę wiatrową.

W projekcie przygotowywanej specustawy zaproponowano, aby odległość pomiędzy elektrownią wiatrową, a zabudowaniami mieszkalnymi (a także obszarami szczególnie cennymi przyrodniczo) była równa lub większa dziesięciokrotności jej całkowitej wysokości.

Fot. Energetyka24.com

W rozmowie z Energetyka24.com Tomasz Podgajniak, wiceprezes Polskiej Izby Gospodarczej Energetyki Odnawialnej i Rozproszonej, stwierdził że: „wejście w życie ustawy w jej obecnym kształcie oznacza gilotynujące podatki i restrykcyjne wymagania administracyjne, które spowodują upadłości i przejęcie farm wiatrowych za bezcen”.

„Przyjęcie tak restrykcyjnego prawa, praktycznie bez liczenia się z głosami zainteresowanych, sprawi, że inwestorzy OZE, a także najprawdopodobniej przedstawiciele innych branż, nie będą już chcieli w Polsce inwestować w długofalowe przedsięwzięcia, których rentowność zależy od nieprzewidywalnych decyzji kolejnych ekip rządzących” – dodał Podgajniak.

Zobacz także: Podgajniak: ustawa wiatrakowa doprowadzi do fali bankructw

Komentarze